Chyby, kterými škodíte vašim očím – neděláte je taky?

Zdravé oči jsou ten největší dar. Pokud ale nejsou ve stoprocentní kondici, přináší nám řadu nepříjemností. Často jim my samy, ať už vědomě či nevědomě, ubližujeme a trápíme je. Jakých chyb se dopouštíme?

 

Přeháníme to s moderními technologiemi

O tom, že moderní technologie, se kterými dennodenně přicházíme do kontaktu, našim očím zrovna dvakrát neprospívají, už nikdo nepochybuje. Sami na sobě po několika hodinách strávených u počítače pociťujeme bolesti hlavy, často vidíme rozmazaně, pálí nás oči. Pokrok však nejde zastavit, a tak nezbývá než se náležitě přizpůsobit. Snižte jas monitoru, zvětšete písmo, uspořádejte si svoje pracoviště a hlavně si dělejte každou hodinu pravidelné několikaminutové pauzy. Někdy postačí jen se chvíli zadívat do dáli, jindy třeba vyrazte malou „procházku“ a zajděte si pro vodu nebo pro svačinu.

 

Podceňujeme sílu slunce

Pánské a dámské sluneční brýle se dnes často považují spíš jen za módní doplněk, kterým lidé dolaďují svoji image. Klidně si je tak pořídí i někde na tržnici nebo v supermarketu. Avšak pro kvalitní sluneční brýle, které poskytnou dostatečnou ochranu vašim očím před nebezpečným UV zářením, byste měli vyrazit do specializovaných prodejen. V optice totiž neseženete jen klasické dioptrické brýle, ale i velký sortiment těch slunečních. Navíc vám tady odborníci nejlépe poradí, které pro vás budou vhodné nejen z funkčního, ale i z estetického hlediska.

 

Mneme si oči

Mnutí očí patří ke zlozvykům, které instinktivně děláme všichni. Většinou se tak snažíme rozehnat únavu nebo zmírnit podráždění. Avšak pozor, tento „manévr“ nám nejen neposkytne kýženou úlevu, ale navíc si jím můžeme zadělat na poškození rohovky nebo si do oka zanést infekci. Zkuste proto namísto silného tření přiložit na víčka studený obklad, očím tak prospějete daleko víc.

 

Používáme prošlou kosmetiku

Velké riziko představuje pro oči i prošlá řasenka. Její trvanlivost se pohybuje v rozmezí od čtyř do šesti měsíců, jakmile vyprší její datum spotřeby, hromadí se v ní nežádoucí bakterie. Ty pak stojí za vznikem zánětů spojivek a dalších očních infekcí, které se projevují zarudnutím, zvýšeným slzením nebo dokonce hnisavou sekrecí. Chcete-li si tyto lapálie ušetřit, bez milosti prošlou kosmetiku vyhazujte do koše nebo si kupujte menší balení, která stihnete spotřebovat. Zdraví máte jenom jedno, proto ho zbytečně neriskujte – a v případě očí to platí dvojnásob!