Co by nemělo chybět žádnému vodákovi

Každý vodák by měl mít s sebou kvalitní pádlo, nepromokavé oblečení, záchrannou vestu a helmu. Dále pak nepromokavý pytel na věci a první pomoc v případě nehody. Je to ale skutečně všechno? Podívejte se, co by vodákovi v žádném případě nemělo chybět.

 

Základem je kvalitní loď

Chystáte se na sjezd Vltavy nebo jiné řeky a přemýšlíte, co by nemělo chybět ve vašem vybavení? V první řadě byste si měli vybrat pořádnou loď. Tu vám může zajistit například půjčovna lodí Vltava která vám zajistí bezpečnou a plně připravenou loď. Využít ale můžete také půjčovnu raftů, které jsou mezi vodáky a milovníky adrenalinu stále více oblíbené.

 

Nezapomínejte na kempové vybavení

Příprava na vodácký výlet zahrnuje také pořádné kempovacího vybavení. Ať už plánujete přespávat v kempu nebo si stan postavíte uprostřed divoké přírody, nezapomeňte na stan, spací pytel, karimatku a základní kempingovou výbavu, včetně vařiče a nádobí. Pro větší pohodlí můžete zahrnout skládací židličky, stůl či dokonce gril. V dnešní digitální době si mnozí vodáci neodpustí ani powerbanku či solární nabíječku pro svůj smartphone. Aby byl váš výlet úspěšný, sledujte aktuální hladinu řeky a nezapomeňte zkontrolovat předpověď počasí na další den.

 

Smysl pro výběr správné řeky

Ačkoli na mapě můžete najít spoustu českých řek, ne každá je vhodná pro sjezdy. Je nesmírně důležité správně vybrat vodáckou řeku v ČR, abyste si sjezd dostatečně užili. Před výletem proto trasu naplánujte také s ohledem na vaše zkušenosti. Není dobré se zbytečně přeceňovat, mohlo by se stát neštěstí.

 

Plovací vesta je absolutní základ

Nikdy nepodceňujte důležitost plovací vesty! Pro každého zodpovědného vodáka je to nezbytná součást vybavení. Na řece může nastat mnoho nepředvídatelných situací – pád z lodi, náraz hlavy o převislou větev nebo uvíznutí v proudu pod jezem. Riziko nehody je neustále přítomné. Člověk může pod vodou vydržet jen krátký čas bez dýchání, a jakmile se nedostává kyslík k mozku, může rychle dojít k trvalým následkům. Záchranáři často sdílejí příběhy o vodácích, které z řeky vytáhli včas, ale kteří si nesou trvalé následky nehody.