Co dělat s rozbitými klíči od auta?

V sezoně letních dovolených je pro nás automobil velmi důležitým dopravním prostředkem. Odjíždíme s ním na místo dovolené a také popojíždíme po různých výletech, na návštěvy rodiny nebo příbuzných. Jakýkoliv problém nám tak může zkomplikovat plány. Strach máme většinou o to, aby se něco nestalo autu, ale jen minimální pozornost věnujeme klíčům od auta. I ty si ale zaslouží pozornost.

 

Čas na kontrolu

Bereme je do ruky téměř každý den, ale děláme to tak automaticky, že si jen málokdy všimneme Změny nebo věnujeme čas jejich prohlídce. Klíče od auta, pokud se poškodí, mohou znemožnit nejen nastartování vozidla, ale třeba i jeho odemčení. To je samozřejmě nepříjemné nejen na dovolené, ale i v běžném dni. Proto bychom alespoň jednou za čas měli věnovat chvilku kontrole autoklíčů. Prohlédnout se také jejich plastovou krytku, zkusit, zda není problém s vystřelováním, zda se planžeta v pořádku vrací a dobře drží, kde má.

 

Možná poškození

Při výrobě klíčů samozřejmě dochází k velmi náročným testům s ohledem na požadavky značky. Zkouší se, zda klíče zvládnout například vyprání v pračce pád z okna nebo třeba přejetí autem. Ve většině případů jsou odolné a nic se jim nestane. Přesto se však může stát, že si je poškodíme A plastové krytce na štípne nebo ulomí. Zvlášť, pokud máme vystřelovací klíč, to může znamenat velké problémy a omezení některých funkcí, případně klíč nepůjde schovat zpět.

Pokud tak zjistíme jakékoliv poškození i třeba jen praskliny na plastovém krytu, je dobré se obrátit na specializovanou firmu a nechat klíče od auta opravit. V krytce se totiž často ukrývá i dálkové ovládání nebo chip s kódy pro imobilizér a jakékoliv poškození, které vypadá zvenku třeba jen jako drobný škrábanec nebo prasklinka může mít vevnitř větší rozsah a omezit tak určité funkce.