Dobrodružná dovolená v autě? Nezapomeňte na tyto věci

Spaní v autě se stalo novodobým trendem, a to především mladých, nezávislých lidí. Jsou schopni vzdát se svého pohodlí výměnou za to, že můžou levněji a svobodněji cestovat, a to i v době pandemie.

Pokud se i vám zalíbil tento styl dovolené, neváhejte a vyražte. Jedině tak zjistíte, zda vás to nadchne, nebo ne. Co si před cestou připravit?

 

Nejdůležitější je pohodlné místo na spaní

Ne každý má takové auto, ve kterém jde pohodlně spát jen díky pouhému složení zadních sedadel. Proto budete muset vymyslet, jak místo na spaní ve vašem autě vytvořit pro vás, případně i pro vaši přítelkyni. Spoustu inspirace načerpáte například na Facebooku díky nejrůznějším tématicky zaměřeným skupinám, jako je Spaní v autě nebo Miluju free camping. Zde získáte také spoustu tipů na to, kde je možné přespat, aniž byste se dostali do problémů.

Ještě předtím, než vyrazíte na delší cestu, zkuste se ve vašem autě vyspat alespoň jednu noc nanečisto. Zjistíte, jestli vás nebolí záda, či je to pohodlné, případně vychytáte další mouchy. Špatný spánek je snad to nejhorší, co se vám během takovéto cesty může stát. Unavenému a rozlámané se vám už nebude chtít na žádný výlet.

Pokud vám nevadí větší finanční náklady, existují už předpřipravené vestavby do osobních aut, díky kterým získáte nejen rozkládací postel, ale i malou kuchyňku. Půjčit si také můžete stan na střechu auta. V tomto případě už ovšem budete muset stan rozkládat a budete více nápadní.

 

Nebojte se kempů

Pokud budete cestovat autem, například ve dvou, nevyhýbejte se ani kempům. Vždy si dopředu zjistěte, kolik vás pobyt v kempu vyjde a zda je v něm vůbec místo. Zvláště v letních měsících to může být problém.

V některých zemích je zakázané kempovat na divoko, nebo přes noc na parkovišti a může vás to vyjít pěkně draho, pokud dostanete pokutu. V kempu budete v pohodlí a v bezpečí. Můžete se osprchovat, doplnit zásoby.

S přenocováním také pomohou různé aplikace a weby, jako je třeba mezinárodní park4night, české BezKempu či slovenský HumnoKemp. Najdete tam různé stellplatzy ve vašem okolí, případně další služby vhodné pro kempery. Dostanete se tak na opravdu zajímavá místa. Líbilo by se vám například přespat přímo na vinici?

 

Nezapomeňte na potřebné dokumenty

V současné době je dobré si před vstupem do každého státu zjistit, jaké je jsou podmínky vstupu. Zda vám stačí očkování, test, nebo potřebujete vyplnit ještě nějaký příjezdový formulář. Je zbytečné se pak stresovat na hranicích, když zrovna bude probíhat kontrola.

Nezapomeňte také dokumenty od auta. Ověřte si, zda máte dostačující pojištění auta, a zda nebude třeba nějakého připojištění. Přeci jen budete mít v autě všechny své věci. Kdyby se něco stalo, měli byste být připojištění i proti krádeži. Určitě si vybírejte pojištění auta také podle dostupnosti asistenční služby v zahraničí.

 

Vybavení, které vám nesmí chybět

Pokud si chcete dovolenou pořádně užít, dát si pivo, víno pěkně před autem při pohledu na západ slunce, určitě si s sebou vezměte i malý rozkládací stolek a skládací stoličky. Širokou nabídku najdete také v levnějších sportovních obchodech, které nabízejí, mimo jiné, kempingové vybavení. Na hodnocení a kvalitu konkrétních výrobků se opět můžete zeptat na kempingových fórech na sociálních sítích. Většinou vám někdo rád poradí.

Určitě také budete vděčni za kvalitní turistický vařič se silným plamenem. V tomto případě si trochu připlaťte. Důležité je, aby byl bezpečný a dobře ovladatelný. Nezapomeňte ani na základní kuchyňské vybavení. Šikovné kompaktní sady opět seženete také v obchodech s levnějším sportovním/kempingovým vybavením.

Vemte si do zásoby nějaké potraviny, nejlépe takové, které vám dlouho vydrží a nezabírají moc místa. Naštěstí se ze zvětšující se oblibou kempování objevují na trhu i české značky nabízející instantní či konzervované jídlo v dobré kvalitě.

Nezapomeňte si s sebou vzít pro všechny případy kanystr s vodou, ne všude může být voda. Existují i super skládací kanystry s kohoutkem.

Důležitou součástí výbavy je také dobrý spacák. Případně si vemte deku navíc. Někdy se může stát, že i když je přes den teplo, v noci může být pořádná zima

 

Neměla by vám chybět ani pořádná čelovka nebo jiný zdroj světla

A v dnešní době nejdůležitější – zdroj elektřiny! Pokud chcete po cestě pracovat, občas si dobít mobil, počítač a podobně. V kempu oceníte prodlužovačku, v přírodě bez zdroje elektrické elektřiny se vám bude hodit větší power banka, nebo solární nabíječka.

 

Šťastnou cestu!