Domácí kino

Jste nadšeným filmovým fanouškem, vlastníte perfektní inteligentní televizi, a přesto máte pocit, že reprodukce není zcela dokonalá? Zřejmě nastal čas pořídit domácí kino! Žádná sebelepší, placatější ani chytřejší televize nemá šanci zvukově se vyrovnat promítání filmů v kině. Jedinou cestou jak dosáhnout podobně kvalitního přenosu zvuku je pořízení domácího kina.

Pokud jste odborník a nadšený audiofil je nejlepší cestou pořídit každý komponent domácího kina zvlášť, čímž dosáhnete nejlepších výsledků prostorového ozvučení, navíc můžete jednotlivé díly obměňovat a případně doplňovat. Tuto výsadu ztratíte při zakoupení systému domácího kina, kde je vše potřebné v jednom balení. Na druhou stranu je pravděpodobné, že vás varianta „vše v jednom“ vyjde levněji.

 

Varianty domácího kina

Soundbary – jedná se o kombinaci reproduktorů, zesilovače a někdy i přehrávače, která je umístěna do podlouhlé tenké lišty. Někdy lze pořídit i plochou rozměrnější variantu, která se nazývá soundbase nebo soundplate. Výhodou těchto systémů je snadné zapojení a minimum kabelů, avšak stejně jako u varianty 2.1 nelze očekávat plnohodnotný prostorový efekt.

Systémy 2.1 – v podstatě se jedná o stereo soustavu složenou pouze ze tří reproduktorů – dva přední a jeden subwoofer čili reproduktor basů. Od těchto systémů nelze očekávat plnohodnotný prostorový zvuk ani v případě ideální prostorové konfiguraci. Tato varianta je vhodná pro nenáročné posluchače, kteří upřednostňují nízkou pořizovací cenu.

Systémy 5.1 – jedná se o nejčastější provedení domácího kina, které již dokáže plnohodnotně zprostředkovat prostorový zvukový efekt. Tento systém obsahuje šest reproduktorů – tři přední, dva zadní a subwoofer. Některé typy umožňují bezdrátové připojení zadních reproduktorů a někdy i subwooferu.

Systémy 7.1 – toto provedení je poměrně složité a náročné na prostorovou konfiguraci. Je vhodné pro opravdové nadšence, kterým nevadí řádně si připlatit i přes nepříliš velký rozdíl v prostorovém efektu oproti variantě 5.1.

V každém případě je optimálním řešením domácího kina vícekanálový systém, který umožňuje připojení dalších zařízení (DVD, Blu-ray, CD).