Garážová vrata jsou nutná pro naši bezpečnost

Rozdíl mezi přístřeškem na auto a garáží tvoří právě garážová vrata, která můžeme uzamknout a vytvořit tak prostor zabezpečený nejen proti krádeži, ale i výkyvům počasí. Jaká si vybrat?

 

Pro pohodlí

Obyvatelé panelových domů bývají těchto starostí často ušetřeni, protože parkují na ulici. Majitelé rodinných domů se ale musí rozhodnout, jaká garážová vrata budou vyhovovat jejich potřebám a zároveň i dobře vypadat. U nových domů bývá všechno nové a tak musíme nad výběrem přemýšlet už při plánování garáže, pokud dostavujeme nebo rekonstruujeme, musíme navíc vzít v potaz i okolní podmínky a celkový vzhled domu. Vyznavače tradic potěší dvoukřídlá vrata v moderním pojetí, která se otevírají ven. Potřebujeme tak před garáží rovný povrch, abychom je mohli snadno otevřít i zavřít a samozřejmě dostatek místa. Přemýšlejte také dopředu, nová vrata si nepořizujete jen na pár týdnů. Zvažte i drobnosti, jako je okrasný keř v blízkosti garáže, který po několika letech bude překážet při otevírání nebo plány do budoucna s přistavováním zimní zahrady.

 

Zmizí pod strop

Ne vždy máme ale možnost a prostor před garáží nechat volný pro otevírání vrat. Garáže s vjezdem do kopce nebo do silnice musí mít jiné řešení. Doba, kdy nebyl na silnicích téměř žádný provoz, a tak otevírání vrat do silnice téměř nikoho neomezilo, ani nezdrželo už je dávno pryč. Místo klidného otevření vrat a vyjetí s autem z garáže ven se musíme opatrně a co nejrychleji dostat na silnici. Proto jsou v současné době nejoblíbenější garážová vrata sekční, která se otevírají zasouváním jednotlivých sekcí pod strop garáže. Před samotnou garáží tak potřebujeme minimální prostor. Nevýhodou sekčních vrat může být snížení vjezdového otvoru a také výšky garáže, protože zasouvací mechanismus potřebuje určitý prostor pod stropem. Pokud tak máte nízkou garáž, hledejte spíše jiné řešení nebo zvolte posuvná vrata. Ta fungují na stejném principu, ale zasouvají se podél stěny.

Výběr garážových vrat bychom neměli podcenit. Kromě designu a je důležité myslet také na další faktory včetně bezpečného uzamčení. Nemálo domů má garáž propojenou s vnitřkem domu, proto se nevyplatí šetřit a rozhodovat se jen podle nejnižší ceny.