GLOCK je rakouská značka zbraní oblíbená hlavně v USA

Gaston Glock v roce 1963 založil nedaleko Vídně společnost GLOCK, která se od samotného počátku specializuje na výrobu zbraní. Obrovský úspěch společnost zaznamenala v osmdesátých letech, kdy začala vyrábět pistole s polymerovým rámem, přičemž tím nejslavnějším modelem je bezpochyby GLOCK 17. V následujících řádcích vám představíme jednotlivé generace pistolí z řady značky GLOCK.

V současné době jsou pistole GLOCK využívány v civilním sektoru pro sebeobranu, ovšem používají je i bezpečnostní složky po celém světě, a to především ve Spojených státech amerických.

 

První generace

První generace (označována jako Gen 1) spatřila světlo světa v roce 1982, takže se jedná o originální pistoli GLOCK, která ještě nemá ani texturu, ani vyříznutí pro prsty.

 

Druhá generace

O šest let později společnost GLOCK přišla s druhou generací (Gen 2) pistolí, jež se už pyšnila lepším úchopem. Uživatel se tak nemusel bát vyklouznutí ve zhoršených podmínkách. Druhá generace disponovala také novou vratnou pružinou i zásobníkem a zdokonalenou spouští.

 

Třetí generace

Rakouská zbrojovka třetí generaci (Gen 3) představila v roce 1996. Snad největší změnou byly oddělené výřezy na prsty a lišty pro svítilnu či laser.

 

Čtvrtá generace

Čtvrté generace (Gen 4) jsme se dočkali až v roce 2010, kdy inovací přišlo hned několik – změna textury gripu, ergonomické změny na hřbetech, dvojitá vratná pružina, větší vypouštěč zásobníku a menší pružiny.

 

Pátá generace

V roce 2017 se objevila prozatím poslední pátá generace (Gen 5), přičemž společnost se zaměřila na to, aby pistole nabízely lepší uživatelské vlastnosti (odstranění tvarování pro prsty na rukojeti, širší vstup do zásobníkové šachty, zvětšené dno zásobníku a podobně).

GLOCK neustále inovuje a zdokonaluje své pistole, takže se máte na co těšit. Pokud po této značce sáhnete, rozhodně neprohloupíte.