Historie spodního prádla – jaké kousky prádla měli lidé ve svých šatnících v minulosti?

Spodní prádlo patří mezi základní část oděvu, bez které se neobešli ani naši předkové. I když se historie soustředila spíše na to, co bylo vidět, o spodním prádle se přece jen nějaké záznamy zachovaly. Jak tedy spodní prádlo vlastně vzniklo?

Na počátku všeho byla bederní rouška

Asi nejznámějším kouskem spodního prádla (i když tehdy vlastně jediným kouskem) je bederní rouška. Zajímavé je, že se nenosila jen proto, aby zakryla intimní oblasti, ale hlavně z důvodu ochrany před úrazy a chladem. Roušku nosili jak muži, tak ženy a jako hlavní materiál se používala kožešina a kůže.

 

Starověká volnost

Všechny významné starověké civilizace vznikly v místech s teplým klimatem, po většinu roku tak nebyla potřeba se nijak výrazně chránit před chladem. Dámské i pánské spodní prádlo tak vynahrazoval spodní oděv. Jednalo se o dlouhou košili nebo tuniku, přes kterou se oblékalo svrchní roucho. V Egyptě, Řecku ani Římě se lidé nijak zvlášť nezahalovali. Antika totiž vnímala lidskou nahotu jako něco zcela přirozeného.

 

Barbarské spodky

Doslova revoluci spustil vynález kalhot. Zjistilo se totiž, že jsou mnohem praktičtější než volné tuniky. V návaznosti na tuto událost se objevily první spodky – zezačátku se jednalo pouze o pruh látky, který muži nosili obmotaný kolem boků a spodní část se připevňovala k opasku. V pozdějším období se pánské spodní prádlo začalo šít na míru a začalo mnohem více připomínat dnešní pánské trenýrky. Žádný módní výstřelek to však nebyl, všechny spodky byly vyrobeny z bílého lněného plátna.

 

A co ženy?

O tom, co ženy ve středověku nosily pod suknicemi, se záznamy příliš nezmiňují. Pravdou však zůstává, že každá žena musela umět příst, vyšívat a znát alespoň základy šití. Je tedy zcela možné, že si samy mohly šít napodobeniny dnešního dámského prádla. Dále však byly hlavní součástí dámského šatníku zejména spodní košile. Změna přišla až později, kdy ženám začala být pod nadýchanými suknicemi zima a košile zcela nedostačovala. Tehdy se na scéně ukázaly první spodničky, které se různě zkracovaly, až dosáhly tvaru a velikosti kalhotek, jaké známe dnes.