Hypotéka nebo podnájem aneb Jak investovat svoje peníze chytře

Na jedné straně investice do vlastního ale obrovský závazek a na druhé straně volnost avšak nejistota. Zvažování podnájmu či hypotéky je vždy souboj priorit a závazků. Jak se rozhodnout tak, abyste později nelitovali?

 

Věk hraje roli

Podnájmy jsou populární zejména u mladých a nezadaných lidí. Dát výpověď z podnájmu je totiž mnohem jednodušší, než si na krk uvázat hypotéku na několik desítek let. Do karet podnájmu hraje i fakt, že člověk v rané fázi osamostatnění pravděpodobně teprve začíná pracovat a profesně se rozvíjet, tudíž nemá našetřeno natolik, aby mohl investovat do vlastního. Také, pokud mladý člověk nemá závazky, pravděpodobně bude chtít ještě nadále cestovat či se stěhovat za prací. To je s podnájmem podstatně jednodušší než s hypotékou. Avšak stále tu zůstávají vysoké částky, které člověk „probydlí“ a také nejistota ohledně případného prodloužení nájemní smlouvy. A stěhovat se každý rok také není ideální varianta.

 

Podpora od rodiny

Něco jiného však je, pokud je mladý člověk podporován rodiči, kteří jsou mu schopni a ochotni poskytnou finanční oporu, což v případě hypotéky znamená 20% z hodnoty nemovitosti. Což činí z hypotéky podstatně nákladnější variantu s vyšší počáteční investicí. Ta se však časem, na rozdíl od podnájmu, začne vracet. Pokud má člověk možnost půjčky či finančního daru od rodiny, hypotéka ve srovnání s nájmem vyjde podstatně levněji. To se týká i případu, kdy člověk zdědí či dostane pozemek. Dřevostavby, rodinné domy na klíč či nízkoenergetické domy nejsou v současnosti zase tak nákladné na pořízení a může si je dovolit i mladý člověk s průměrným platem. Bonusem potom je, že domy splní veškeré očekávání a můžete si je přizpůsobit přesně podle vašich představ.

 

Ne každý ovšem chce bydlet v rodinném domě. Pro někoho je dostačující byt.

Je třeba však počítat s tím, že ceny nájmů i hypoték rostou stále nahoru. Nejlevnější hypotéky byly v roce 2016, kdy se úroková sazba pohybovala kolem 1,77%. Dnes to činí něco málo přes 2%. Citelný je i nárůst hodnoty nemovitostí. I proto je investice do nemovitosti vždy nejlepší možností, co můžete s penězi udělat.