I garážová vrata mají svůj žebříček oblíbenosti. Víte, která jsou ta nej?

Rozhodování o tom, zda garáž ano či ne nemusí být jednoduché. Proti většinou hraje užitný prostor v interiéru, pro pak ochrana auta před zloději i počasím. Pokud máme místo na garáž, vyplatí se ji mít.

 

Bez vrat ani krok

V garáži máme většinou kromě zaparkovaného auta i dílnu, úložné prostory sezónních věcí nebo úkryt pro sekačku a další nářadí a stroje. Procházíme přes ni do domu a tak je její uzavření důležité, abychom měli všechny věci chráněné. V současné době nejoblíbenější sekční garážová vrata nabízí pohodlné ovládání, jednoduchou instalaci a velký výběr možností zpracování.

 

Kam se budou otevírat?

Jednoduchá otázka, která ale mnohé zaskočí. Když si ji však ještě před výběrem vrat nepoložíme, můžeme si zbytečně zkomplikovat život. Nahoru ke stropu nebo podél zdi? Garážová vrata sekční se otevírají tak, že jednotlivé sekce se po kolejnicích zasouvají pod strop garáže. Před garáží ani kolem ní tak nepotřebujete pro otevření vrat téměř žádný prostor, hodí se tak všude, kde musíte místem šetřit nebo není možné vrata otevírat ven. To je například u garáží, které mají vjezd přímo do silnice nebo chodníku a otevřená vrata by tak bránila provozu. Dobrým pomocníkem je dálkové ovládání vrat, které umožní otevřít si vrata už při příjezdu a nezdržovat se vystupováním z auta a ručním otevíráním, což opět oceníte zejména v provozu nebo špatném počasí. U garáží, které jsou již hotové, ale nemusí být zasouvání pod strop ideální variantou, protože mohou mít nízký otvor pro vjezd. Kolejnice potřebují několik centimetrů pod stropem pro mechanismus, do kterého se sekce vrat zasouvají, a dojde tak k dalšímu snížení už tak nízkého vjezdu. V těchto případech jsou vhodnější posuvná vrata, která se zasouvají podél stěny dovnitř garáže. Výška vjezdu se tak nijak nesníží a stejně jako u sekčních vrat není potřeba mít před garáží volný prostor.

Správný výběr typu vrat z pohledu otevírání vám v budoucnu může ušetřit noho zbytečných starostí. Oblíbené typy garážových vrat mají mnoho variant a vždy tak máte možnost najít ta správná vrata pro vaši garáž.