Izolace od hluku je balzám na nervy

Bydlení v panelovém domě v bytě nebo na vlastním pozemku v rodinném domě jsou nejčastější. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody, hluk ale více ruší v bytě.

 

Po špičkách

V rodinném domě máme většinou sousedy až za plotem a několik metrů od sebe, jejich pohyb po domě nás tak nijak neruší. Hluk zvenku je spíše souborem různých zvuků práce, než cíleným hlukem, a na motorovou pilu, cirkulárku, traktor nebo kohoutí kokrhání jsme si dávno zvykli. V paneláku máme také sousedy, jsou však velmi blízko a tak nás neustále ruší jejich dupání, šoupání nábytku, běhání dětí po bytě a mnoho dalších věcí, které vytváří hluk. Navíc je velmi pravděpodobné, že podobně vnímají nás i sousedé pod námi, kterým šlapeme nad hlavou Dětem ale nevysvětlíme, že musí být doma potichu a tak musíme hledat jiné řešení, jak hluk zmírnit. Ideální je kročejová izolace, která podlahu skvěle odhluční. Vhodná je pod betonový potěr, do dřevěné konstrukce podlahy i přímo pod nášlapnou vrstvu.

 

Od sousedů

Tím, že nebudeme rušit sousedy pod námi jakýmkoli zvukem si zajistíme dobré vztahy, často ale my dále trpíme hlukem z okolních bytů. Pak je na místě začít řešit, jak nejen nerušit okolí, ale zároveň i mít ticho a klid doma. Nejen do panelákových bytů je potřebná akustická izolace, která nám zaručí snížení hluku z okolních bytů i chodby. Na ní si rádi povídají hluční sousedé, neustále nás ruší zvuk bouchání dveří výtahu a dupání po schodech v kombinaci s deskovými neprůzvučnými materiály. Výsledkem je dokonalé ticho včetně minimalizace dozvuků a ozvěn a ve svém bytě tak můžeme klidně odpočívat, aniž by nás rušili sousedé nebo život v domě.

Ticho je pro nás důležité i proto, aby si náš organismus mohl nerušeně odpočinout. Zvuková izolace zajistí, že náš byt bude oázou klidu a ticha.