Jak poznat, že je vaše geometrie kol seřízena špatně?

V čem spočívá geometrie kol a jak často je dobré si ji nechat v pneuservisu zkontrolovat? Jak poznáte, že je s vozem něco špatně?

 

V čem spočívá geometrie kol?

Geometrie kol, neboli správné seřízení geometrie nápravy vozidla, je správné seřízení osy jízdy vozu tak, aby kola měla vůči sobě i vůči vozovce ten správný úhel. Geometrii ovlivňuje odklon a záklon kola a také sbíhavost. Sbíhavost je úhel, který svírají střední roviny kol. Když je kolo sbíhavé, přední část kola je přikloněna k podélné ose auta. Při zmenšené sbíhavosti vozidlo takzvaně plave a vyžaduje neustálé korekce volantem, aby se udrželo v požadovaném směru.

 

Kam se vydat na seřízení geometrie kol

Při špatně seřízené geometrii se nadměrně opotřebovávají pneumatiky a dochází ke chvění kol. Je proto dobré se s vozidlem vydat alespoň jednou ročně na kontrolu. V počtu pneuservisů umožňujících seřízení geometrie kol Praha samozřejmě vyniká, proto si vždy ohlídejte kvalitu odvedené práce, ať víte, zda se v budoucnu obrátit na tytéž profesionály.

Posouzení odbornosti můžete odvíjet i od nabídky pneuservisu. Mezi službami byste měli nalézt mimo jiné i 3D technologii, díky níž si zajistíte rychlé a bezchybné provedení. Správně seřízená geometrie kol zaručuje optimální jízdní vlastnosti vozu.

 

Jak často zavítat ke kontrole geometrie

Správně seřízená geometrie kol zaručuje vyšší komfort jízdy a optimální jízdní vlastnosti vozu. Geometrie by se měla zkontrolovat nejméně 1x za rok, na paměti byste však měli mít, že je dobré ji zvážit hned po výměně pneumatik, výměnách čepů dílů řízení nebo po opravě nápravy. Vždy byste ji měli provést po havárii vozidla.

Včasně provedené seřízení geometrie kol vám zajistí stálost nejenom vozidla při řízení, ale také prodlouží životnost pneumatik – a o to přeci jde!