První krok k eko domácnosti

Otázka ochrany životního prostředí se patrně dostala i k vám. Změna začíná od jednotlivce, proto se nebojte, i vy můžete svou troškou přispět k lepšímu světu a k jasnější budoucnosti.

 

Přestaňte nakupovat, co nepotřebujete

Věci, které nepotřebujeme, se hromadí ve skříních či jiných úložných prostorech v domácnosti. Kdybychom se nad každým produktem, který se chystáme koupit, zamysleli a položili si otázku, zda ho skutečně potřebujeme, eliminovali bychom nejen zbytečný odpad, ale v konečném důsledku přispěli k nižší výrobě v celé ekonomice.

 

Nekupujte igelitové tašky

Kupte si textilní tašku, do které budete od nynějška skládat všechny vaše nákupy. Textilní tašky mají mnoho výhod – udrží i těžší nákup a můžete je používat dlouhodobě.

 

Začněte s recyklací

Přesně tak. Neignorujte recyklování a vytřiďte si doma oddělené koše na sklo, papír, plast, oblečení a další odpad.

 

Šetřete zdroji

Když si myjete zuby, zatáhněte vodovodní kohoutek. Rovněž se snažte šetřit vodou i při sprchování. Ani elektřina není zdarma a její výroba značně zatěžuje životní prostředí, proto jí neplýtvejte.

 

Na topení využijte brikety

Briketami ušetříte životní prostředí až dvojnásobně (vyrábějí se totiž z “odpadu” a jejich spalování nezatíží vzduch). Dřevěné brikety jsou také snadno skladovatelné a manipulovatelné. Odpadnou vám starosti s dřevem, vhodnou koupí a jeho uložením. Brikety se nakupují v paletách, díky kterým ušetříte kopu místa. Určitě vás potěší zpráva, že i popel z briket a pelet nevyjde vniveč. Můžete ho použít jako přírodní hnojivo.

Brikety se hodí do krbů, kotlů i pecí, zatímco pelety můžete použít v kotlích a krbech s automatickým podáváním.

Brikety se také mohou pyšnit vysokou výhřevností a délkou hoření – sáhnout můžete i po “nočních” briketách, které vám udrží v domě teplo i během doby vašeho spánku – ty jsou vyráběny z čištěné kůry.