Jak probíhá osobní bankrot?

Může se to stát každému z nás. Dluhy člověku přerostou přes hlavu a už není kde brát. Termíny splátek zaplnily kalendář a člověk se postupně dostává do dluhové pasti, ze které není úniku. Zoufalí lidé dělají zoufalé činy. Někteří se pokoušejí splácet půjčku půjčkou, jiní chtějí uniknout spravedlnosti po svém, další se bojí postavit osudu čelem. Nutno říct, že zcela zbytečně.

Řešení nabízí osobní bankrot. Jde o účinnou a legální cestu, která dlužníka zbaví dluhů a pomůže mu začít nový život. Osobní bankrot, neboli též oddlužení, je způsob vypořádání svých dluhů pomocí zastavení úročení a insolvence. Celý proces dává dlužníkovi pocit ochrany před zničujícími důsledky, které mohou neřízené dluhy mít.

Osobní bankrot může vyhlásit pouze dlužník sám na sebe. Pro přihlášení do insolvenčního řízení je potřeba podat na příslušný krajský soud návrh na oddlužení. Aby vám bylo oddlužení povoleno, musíte splňovat zákonem stanovené podmínky osobního bankrotu jako je například schopnost splatit alespoň minimální % svých závazků. Po pěti letech na životním minimu bude člověk „opět čistý“. Možnost využít osobního bankrotu není ostudou, ale možností, jak problém efektivně jednou pro vždy vyřešit.

 

Věřitele vybírejte pečlivě

Solidní věřitel podporuje své klienty ve finanční gramotnosti a aktivně brání soustavnému zadlužování se. Půjčka je jako oheň – dobrý sluha, ale zlý pán. Při dodržení těchto základních pravidel vám bude vždy jen ku prospěchu: Půjčte si jen tolik, kolik opravdu potřebujete. Zároveň ale očekávejte, že si Vás naši úvěroví poradci takzvaně oskórují a informují Vás, o jakou výši půjčky můžete zažádat.

Zvažte výši jistiny, kterou dokážete splácet. Vyhodnoťte si, jaké máte příjmy a výdaje a zda dokážete budoucí závazek plnit. Rozumíte smlouvě o půjčce, a to včetně příloh, úroků, sankcí a jiných povinností dlužníka? Pokud ne, neváhejte se na cokoliv zeptat. Řádně splácejte! Včasné splacení půjčky vám pomůže vytvořit pozitivní úvěrovou historii a nedostanete se do registru dlužníků.  Pokud se dostanete do finanční tísně a nebudete moci půjčku řádně splácet, ihned o tom věřitele informujte. Vždy lze najít vhodné řešení dané situace.