Jak se schovat před slunečními paprsky?

Deštivé, zamračené a spíše rozpačité jaro téměř ze dne na den vystřídaly horké dny a prudké sluneční paprsky. A i když jsme se na ně těšili, hledáme způsoby, jak se před nimi schovat a vychutnat si odpočinek ve stínu.

 

Na zahradě

U rodinných domů, chat a chalup máme velkou výhodu, protože můžeme kdykoli ven a užít si čerstvý vzduch, aniž bychom opustili své soukromí. Přesto však i zde potřebujeme zastíněné venkovní posezení, kde budeme mít příjemný stín a ochranu před sluncem. Nejen kvůli relaxaci nebo posezení s přáteli, ale také pro chvilky mezi prací na zahradě a péčí o dům, kdy se potřebujeme ochladit a ukrýt před prudkým sluncem. Ve velkých vedrech je pak jakákoli činnost mnohem namáhavější, když ji musíme dělat na sluníčku, a tak stín přijde vhod. Na výběr máme dvě možnosti: markýza nebo pergola nebo můžeme využít jejich kombinaci. Pergola potřebuje pevnou konstrukci, kterou nelze následně přenášet nebo měnit, zvětší nám tak užitný prostor. Markýza naopak žádnou konstrukci nemá a ani ji nepotřebuje, ukotví se přímo do fasády a ve staženém stavu  téměř není vidět, můžeme ji tak zatahovat či roztahovat podle potřeby.

 

Na balkoně

V panelových a bytových domech je balkon či lodžie často multifunkčním místem, kde pěstujeme rostliny, odpočíváme a věnujeme se svým koníčkům. Panelový dům nemůžeme otočit jak chceme, jeho poloha je daná a tak máme mnohdy na balkoně výheň jako na poušti, a to poslední, co chceme, je strávit tam byť jen minutu. Stín pomůže získat balkonová markýza, která pohodlně a jednoduše zastíní terasu nebo balkon. Když už nám tak bude sluníčko nepříjemné, stačí markýzu zatáhnout a máme stín okamžitě.

Pohodlí pro všechny činnosti, které máme rádi a těší nás, je zvlášť v letních vedrech velmi důležité. Zastínění nám pomůže získat komfortní místo pro posezení s přáteli, četbu u šálku dobré kávy i odpočinek po náročném pracovním dni.