Jak se starat o krb v zimě?

Že je sledování rodinného krbu a poslouchání praskání dřeva jedna z vašich nejoblíbenějších aktivit v zimě? Mít doma krb či kamna je určitě skvělá věc, důležitá je však také péče, kterou krbu či kamnům věnujete, což před topnou sezonou platí dvojnásob. Jakou péči jim tedy dopřát, abyste si mohli po celou zimu užívat příjemné teplo domova?

 

Odborný servis

Nespoléhejte se vždy pouze na sebe a nechte si vaše kamna či krb vyčistit a zkontrolovat odborníky. Pravidelná péče o spalinové cesty, tedy komín, je pro správnou funkci nezbytná. Tuto povinnost máte také ze zákona! Jednou ročně je nutné provést kontrolu, kterou musí provést výhradně kominík. Komín se pak musí čistit třikrát ročně v případě, že jej využíváte v průběhu celého roku, a dvakrát za rok, pokud jej využíváte pouze v topné sezoně.

 

Čištění krbu

Dále nastává nutnost krb čistit během sezony. Pokud uvidíte, že je v krbu již dost popela, vymeťte jej. Delší dobu by popel neměl v krbu být, jelikož do sebe nasává vlhkost a jeho součásti poté korodují. K vymetání popela můžete využít jak klasický smetáček, tak i speciální vysavače.

 

Kvalitní topivo

Abyste se mohli na krb či kamna spolehnout, kupujte pouze kvalitní topivo. Chcete topit dřevem? Pak vždy hlídejte, aby bylo dobře proschlé. Jestliže do kamen přidáte mokré dřevo, začne doutnat, což není příliš žádoucí. Dřeva si udělejte dostatečnou zásobu, abyste v zimě nemuseli hledat dodavatele, který by dodával kvalitní proschlé dřevo za úměrnou cenu. Do zásoby si můžete pořídit také dřevěné brikety. Dřevěné brikety jsou ideální možností, jak mít doma zásobu kvalitního topiva. Jejich hlavní a nespornou výhodou je jejich suchost, díky které se velmi snadno podpalují. Brikety z tvrdého dřeva mají skvělou výhřevnost a můžete je koupit v mnoha tvarech a velikostech. Že je nejdůležitější u dřevěné brikety cena? Nedejte se zmást levnými briketami, které jsou lepeny pomocí lepidla a obsahují v sobě nekvalitní části, které špatně hoří a znečišťují krb. Pokud na briketách nejsou viditelné odlomky částí, které v nich nemají být nebo kousky lepidla, bude se patrně jednat o kvalitní brikety bez ohledu na jejich cenu, která může být klidně nižší než u méně kvalitních produktů.

Dopřejte vašim kamnům pořádnou péči. Odmění se vám příjemným teplem po celou zimu, kdy se u nich můžete choulit v dece s čajem v ruce a rodinou okolo vás.