Jak si na plese netrhnout ostudu?

Plesová sezóna je v plném proudu. Protože ples představuje důležitou společenskou událost, žádá si jistou etiketu. Dodržovat musíte pravidla společenského chování. Jak působit jako pravý gentleman či skutečná dáma a netrhnout si ostudu?

 

Oblečení

Oblečení hraje důležitou roli, šaty prostě dělají člověka a na plese to pak platí dvojnásob. Pokud tápete a nevíte, co na sebe, podívejte se na pozvánku, zde by totiž měl být uvedený dress code, který je třeba dodržet. Muži to mívají obvykle jednodušší, v tmavém pánském obleku a elegantní společenské obuvi nemohou šlápnout vedle. Dbát by ovšem měli na to, aby se barvou motýlka nebo kravaty sladily s plesovými šaty své partnerky. Dámy mají výběr pestřejší, zvolit mohou i krátké šaty, pokud se nejedná o příliš honosnou a formální akci. V tom případě jsou totiž jedinou možnou volbou dlouhé společenské šaty se sukní až na zem, které mohou doplnit rukavičkami, na nohou pak nesmí chybět lodičky s uzavřenou špičkou.

 

Chování

Slušné a vytříbené chování je třeba dodržovat všude, bez ohledu na to, jestli se jedná o myslivecký bál nebo o ples v opeře. Na ples přijďte včas a vždy v páru. Při vstupu do sálu vyhledejte volný stůl a posaďte se, žena by měla sedět po pravici svého partnera, který by jí měl jako správný gentleman podržet židli při usazování. Muž by měl ženu chránit, dělat vše pro její pohodlí a zajišťovat jí veškerý servis – pomoci jí do kabátu, podržet dveře nebo dolít víno. Právě u alkoholu je však třeba mít se na pozoru, protože odbourává zábrany, takže trapná situace může být na světě.

 

Tanec

Tanec je pochopitelně hlavní náplní plesu, oprašte proto kroky polky, valčíku, případně foxtrotu či tanga, které se na těchto společenských událostech tancují nejčastěji. O první tanec žádá vždy muž svou vlastní partnerku, a to dobře známou otázkou: smím prosit? Žena by takovou nabídku neměla odmítnout, pokud je tedy dobře vychovaná. Při tanci konverzujte lehce a nezávazně, k vhodným tématům patří například zájmy a záliby, naopak se vyhněte politice, náboženským otázkám, soukromým věcem, návrhům a nabídkám. Dodržte tato pravidla a z plesu budete odcházet se stejnou noblesou, s jakou jste na něj přišli!