Jak správně skladovat letní pneumatiky?

 S prvním dnem, kdy jste vašeho čtyřkolového miláčka přezuli do zimních pneumatik, možná přemýšlíte na tím, zda správně skladujete vaše letní pneumatiky, aby vám vydržely ještě několik let plně funkční. Pokud si ohledně skladování nejste jistí, dáme vám dnes pár tipů na to, jak letní pneu skladovat. Pojďme na to!

 

Pneuservis

Pokud máte malý byt bez garáže nebo zkrátka nemáte prostor pneumatiky skladovat, oslovte váš často navštěvovaný pneuservis, který vám letní pneu rád uskladní. Cena za uskladnění letních pneumatik se pohybuje okolo 1.500 Kč za celou sadu za rok. Díky skladování v pneuservisu se můžete spolehnout na kvalitní péči o vaše pneu. Pneuservis můžete využít také k nákupu nových či ojetých letních a zimních pneumatik jelikož většina z nich má takovéto pneu skladem. Za použité pneumatiky navíc neutratíte desetitisíce.

 

Pneumatiky bez ráfku

Sundané pneumatiky je třeba očistit, dejte si však pozor, abyste nepoužívali žádné agresivní prostředky. Postačí vám vlažná voda, trocha mýdla a pořádná síla, která pneumatiky precizně vyleští. Poté pneumatiky osušte a zbavte je všech kamínků a větších nečistot, které šly špatně odstranit. Nakonec můžete pneumatiky ošetřit přípravkem na údržbu pneumatik, který se prodává jako sprej nebo jako pasta, zabraňující rychlému stárnutí. Pneumatiky poté postavte na běhoun. Nikdy je nepokládejte na bok či na sebe. Vždy také myslete na to, abyste alespoň 1x za měsíc pneumatiky otočili alespoň o čtvrt otáčky, aby se nezměnil jejich tvar. Zkroucené pneumatiky na kolo už nikdy nenasadíte.

 

Pneumatiky s ráfkem

Pokud měníte dvě sady i s ráfkem, doporučuje se pneumatiky před uložením nahustit, a minimálně 1x za zimu zkontrolovat tlak v pneumatikách. K čištění pneumatiky použijte také pouze vodu s mýdlem bez agresivních rozpouštědel. Osušené pneumatiky můžete také ošetřit údržbovými přípravky. Ideální na skladování těchto pneumatiky jsou háky na zdi garáže nebo v chodbě. Pokud jimi nedisponujete, můžete kola i položit na bok na sebe, minimálně 1x měsíčně však kola prohoďte, aby váha tří kol nezůstávala vždy na jednom kole. Lepší přístup je položit vždy dvě a dvě pneumatiky na sebe a za zimu je alespoň 1x prohodit. Můžete je také postavit nastojato, avšak je zde opět nutné s nimi pootáčet.

Na závěr před uložením letních pneumatik také vždy zkontrolujte hloubku vzorku. Hloubka dezénu u letních pneumatik by měla být minimálně 1,6 mm. Pokud je vzorek nižší, doporučujeme se podívat po jiných nových či ojetých pneumatikách.