Jak srovnávat laminátové krytiny různých značek

Když přijde doba na výměnu Vaší podlahy, laminátová krytina Vám může poskytnout krásný vzhled a trvanlivější podlahu za méně peněz než dřevo či dlaždice. Některé lamináty však mají lepší kvalitu než jiné. Zde se dozvíte, jak srovnávat laminátové podlahové krytiny různých značek.

 

Krok 1: Podívejte se na cenu za m² – dostanete to, za co zaplatíte. Dražší laminátová podlahová krytina bývá vyrobena z kvalitnějších materiálů, má více vrstev a více pozornosti bylo věnováno detailům. Kvalitnější laminát bývá spíše v jednotlivých deskách než v seskupení „desek“, takže více připomíná pravé dřevo. Čím vyšší cena, tím kvalitnější laminát.

Krok 2: Zjistěte, z jakého materiálu je vyrobeno jádro. Čím vyšší číslo, tím silnější a kvalitnější je laminát. Většina podlah má v průměru 700-880 kg/m², ale některé až 950 km/m². Prodejny s potřebami pro dům a zahradu však někdy neprodávají laminátovou krytinu s hodnotou nad 950; tu naleznete spíše ve specializovaných prodejnách.

Krok 3: Zjistěte hodnocení povrchu dané značky laminátové krytiny.  Průmysl podlahových krytin uděluje laminátovým podlahám hodnocení, kterému se říká rating AC; čím vyšší číslo AC, tím je podlaha trvanlivější. Velké diskontní prodejny obvykle prodávají podlahy s hodnocením AC2 nebo AC3, ale specializované prodejny mohou mít také podlahy s hodnocením AC4.

Krok 4: Ověřte si zámkový mechanismus: méně kvalitní podlahy ho mají slabší. Pokud možno si mechanismus vyzkoušejte sami: spojte k sobě dva kusy a podívejte se, jestli je lze snadno prsty rozdělit. Pokud ano, měli byste se podívat po jiné značce. Zkosený zámkový systém vytvoří viditelný spoj, takže podlaha bude vypadat více jako z pravého dřeva.

Krok 5: Podívejte se na texturu. Pravé dřevo má po celé délce strukturu, kterou můžete nahmatat. Prstem si ověřte, jaký má laminát povrch. Přestože někteří zákazníci dávají přednost hladkému laminátu, kvalitnější dřevěné lamináty mívají hrubší texturu, aby více působily jako skutečné dřevo.

Krok 6: Věnujte pozornost spodní vrstvě. Nejkvalitnější laminát má už nanesenou spodní vrstvu, která bude odpuzovat vodu a umožní Vám instalaci přímo na podkladovou podlahu, bez dalšího materiálu coby podložky. Tím ušetříte čas i peníze, především pokud si podlahovou krytinu budete instalovat sami.

 

Uvažujete o nové podlaze? Líbí se Vám laminát? Prohlédnout si jej můžete showroomech společnosti Supellex – svět podlah s.r.o. https://www.supellex.cz. Pracovníci společnosti Vám rádi pomohu i s odbornou pokládkou.