Jak ušetřit při nákupu serverů? Udělejte to jako ostatní a…

Co si počít v případě, když vám přestane stačit výkon stávajících serverů, ale na nové nemáte dostatečně velký rozpočet? Případně je vám líto investovat vysokou částku, protože vás napadá několik mnohem lepších způsobů, jak utratit peníze? Pak pro vás máme dobrou zprávu: výkonnější servery vás nemusí vyjít draho, když se po nich poohlédnete u prodejce repasované výpočetní techniky. Téměř jistě neodejdete s prázdnou. Repasované servery jsou u českých zákazníků velmi populární a každoročně se jich prodá více než v předchozím roce.

 

Co to znamená, když je server repasovaný?

Máte strach z neznámého? V případě repasovaných serverů můžete být v naprostém klidu. Ačkoliv se nejedná o zbrusu nový hardware, měl by být ve špičkové kondici a dobře vám sloužit třeba i po několik dalších let bez jediného zaškobrtnutí.

Jedná se o hardware, který byl po poměrně krátké době vyřazen, ačkoliv stále velmi dobře funguje. Některé instituce a větší firmy servery v pravidelných intervalech mění za nové, ačkoliv k tomu nemají příliš mnoho logických důvodů. Specializovaní prodejci repasované výpočetní techniky servery vykupují a po celkovém vyčištění a výměně vadných komponentů je opět dávají do prodeje. Obvykle ve formě tzv. barebonů, což jsou “kostry” s procesorem a základní pamětí. Ty si pak může zákazník nakonfigurovat podle potřeby.

 

Kolik můžete ušetřit a kde se po serverech poohlédnout?

Výše úspory závisí na vašich specifických požadavcích (tzn. počet serverů, jejich konfigurace a značka). Obecně se však ceny repasovaných serveru pohybují velmi nízko a v případě většího počtu může být úspora řádově v desítkách tisíc korun.

Také na repasované servery samozřejmě dostanete záruku, ačkoliv ne dvouletou. Jedná se o použité zboží, na které prodejci poskytují roční garanci.

Repasované servery HP, IBM, Dell a Fujitsu najdete například v nabídce českého prodejce czech-server.cz, který patří k nejstarším na trhu a poskytuje kompletní servis včetně možnosti zprovoznění přímo u vás ve firmě.