Jaké změny přinesl řidičům rok 2018?

Letošní rok je rokem mnoha menších i větších změn. Pokud jste zaspali a novinky nesledovali ani jedním okem, napravte to a rozšiřte si své obzory. Připravili jsme pro vás přehled toho nejdůležitějšího, co se letos událo a děje.

 

Výstavba nových silnic

I letos pokračuje modernizace dálnice D1, nicméně otevřeny budou pouze dva úseky. Významnějších změn se motoristé dočkají až v letech příštích – do roku 2021 by mělo být zprovozněno 110 kilometrů nových dálnic a 100 kilometrů zmodernizované D1. Podle ministerstva by se zároveň mělo do tří let začít s výstavbou dalších 180 kilometrů dálnic.

 

Po dálnicích i zadarmo

Ve vybraných úsecích kolem měst mohou řidiči projíždět po dálnici i bez platné dálniční známky. Konkrétně se jedná o dálnice D52 u Pohořelic, D46 u Hněvotína, D6 mezi Chebem a Karlovými Vary, D3 u Veselí nad Lužnicí a D55 kolem Otrokovic (úseky samozřejmě označuje příslušné dopravní značení). Cílem opatření je ulevit provozu.

 

Přísnější emise

Poměrně zásadní změnou je zpřísnění emisí. Měření probíhá od začátku roku online a zaměstnanci emisní stanice musí proces důkladně zdokumentovat. Před měřením se nyní posílají fotky do databáze a naměřené hodnoty se automaticky ukládají do úložiště přístupné všem emisním stanicím a Ministerstvu dopravy. Podvody s emisemi jsou díky tomuto opatření minulostí.

 

Změna závěrečných zkoušek v autoškole

Od 1. července se mění elektronické závěrečné testy v autoškole. Ke stávajícím otázkám přibydou další. Zároveň se změní koncept závěrečných zkoušek na motocykl. Uchazeči o řidičský průkaz budu muset prokázat ve větším rozsahu své praktické znalosti.

 

Moderní ochrana SPZ pomocí hologramu

Registrační značky vydávané od roku 2018 jsou opatřeny hologramem. Ten se nachází na místě, kde byl dříve emisní štítek. Hologramy efektivně zabraňují falšování.
Sponzorem tohoto článku jsou AZ Značky – odborníci na prodej a pronájem dopravních značek. Ceny dopravního značení a souvisejících služeb najdete na www.azznacky.cz.