Jak vybrat fotbalový míč?

Při hraní fotbalu je nejdůležitější věcí fotbalový míč. Bez kvalitního míče nelze fotbal hrát. Proto se tedy musíme zaměřit na jeho správný výběr. Důležitými kritérii jsou především velikost, pro koho je míč určen, materiál a na jakém povrchu s ním budeme hrát.

 

Velikost míče hraje zásadní roli

Nejdůležitějším parametrem při výběru míče je jeho velikost. Fotbalové míče mají 4 hlavní velikosti a každá z nich se hodí pro jinou věkovou kategorii.

  • Velikost 5 – je nejpoužívanější velikost míče. Je určena pro dospělé, dorostence a starší žáky, konkrétně pro věkovou kategorii 14+.
  • Velikost 3 a 4 – jsou vhodné pro nižší věkovou kategorii, přípravku a mladší žáky. Velikost 3 se doporučuje dětem ve věku 5 – 8 let a velikost 4 dětem ve věku 9 – 12 let.
  • Velikost Mini – míč v této velikosti není určen pro hraní na hřišti, ale je skvělý pro trénink fotbalové techniky a dovedností.

Pokud si ale nevíte rady s výběrem, doporučujeme velikost konzultovat s trenérem.

 

Odlehčené míče

Odlehčené míče jsou ideální do přípravek. Mladí fotbalisté míč snadněji kontrolují a při kopech zbytečně nezatěžují nohy a klouby. Díky odlehčenému míči si navíc jednoduše osvojí technické a koordinační dovednosti.

 

Futsalové míče

Sháníme-li futsalový míč, pak je potřeba se neřídit velikostí pro klasické fotbalové míče, neboť má specifické vlastnosti, díky kterým tolik neodskakuje. Futsalový míč určený pro dospělé má velikost 4 a juniorské míče se pohybují ve velikostech 0, 1 a 2.

 

Materiál aneb výběr míče podle terénu

Další věc, kterou je potřeba vědět při výběru míče je, na jakém povrchu se bude hrát. Na každý povrch se totiž hodí jiný míč.

  • Fotbalové míče s běžným pláštěm – jsou určené na přírodní a umělou trávu.
  • Fotbalové míče s odolnějším pláštěm (tzv. kopačáky) – jsou vhodné pro tvrdší povrchy a škváru.
  • Fotbalové míče se syntetickým vrchním materiálem – jsou vhodné na hraní za deště a na mokrém povrchu, je ideální, neboť je vyroben ze syntetického materiálu, který nemá tendenci vlhkost nasávat a těžknout.

 

Cena za fotbalový míč

Pokud sháníme kvalitní fotbalový míč, měli bychom se odrazit také od ceny. Ne vždy to tak je, ale ve většině případů hraje cena opravdu roli. Vyšší cena zaručuje u míče lepší použité materiály a tedy i lepší vlastnosti.

 

Pár informací o fotbalových míčích:

  • Na klubové úrovni bývá životnost fotbalových míčů zhruba 1 nebo 2 sezóny.
  • Při trénincích se obvykle používají jiné míče než během zápasů.
  • Zápasové míče jsou svými vlastnostmi mnohem lepší než klasické tréninkové míče, avšak i o to dražší.
  • Po každém tréninku nebo zápasu by se měly míče částečně vypouštět. Míče tak nejsou neustále namáhané, a tak se prodlužuje jejich životnost.

 

FIFA Quality

Fotbalové míče, které projdou testem FIFA Quality, jsou označeny logem FIFA Approved nebo FIFA Inspected. Zde máme jistotu, že míče jsou kvalitní, neboť museli projít 7 testy – testem obvodu, kulatosti, odrazu, váhy, savosti, ztráty tlaku a zachování tvaru a velikosti.