Jak vybrat typ garážových vrat?

Při výběru garážových vrat nás ovlivňuje cena, materiál i jejich design. Jedním z kritérií, které bychom měli mít na prvním místě, je typ vrat s ohledem na jejich otevírání. Jaký z nich vybrat?

Pro vjezd do domu i ochranu majetku jsou garážová vrata velmi důležitým prvkem a proto bychom je měli vybírat pečlivě. Není nic horšího, než teprve při používání zjistit že zajíždět můžeme s autem těsně na zrcátka a ke zdi zbývají milimetry nebo krkolomně otevírat dveře při každém použití. Vybrat si správná garážová vrata podle typu otevírání je první krok pro pohodlné používání garáže.

 

Sekční vrata

Garážová vrata sekční se otevírají na principu zasouvání jednotlivých panelů po kolejnicích pod strop. Jedná se o oblíbený a v současné době nejpoužívanější typ vrat, protože ušetří místo před garáží a v kombinaci s dálkovým ovládáním pohodlně vyjedeme i zajedeme dovnitř. Jejich výhoda je i v tom, že umožní mít volné stěny a tak i dostatek místa pro regály a police. Nevhodné jsou pro nízké vjezdy, které by kolejnice ještě snížily, v tomto případě jsou lepším řešením posuvná garážová vrata. Ta fungují na stejném principu, ale zasouvají se podél zdi a nijak tak nesnižují výšku vjezdu.

 

Dvoukřídlá vrata

Klasika mezi garážovými vraty, mají dvě křídla a otevírají se na obě strany. Nepotřebují ani centimetr místa uvnitř garáže a jsou tak vhodné do míst, kde je dostatek prostoru před garáží a méně místa uvnitř. Vyžadují však prostor před garáží pro otevírání a bezpečný vjezd, nehodí se tak když z garáže vyjíždíte přímo na silnici s hustým provozem.

 

Rolovací vrata

Rolují se stejně jako roleta na okně, tedy kolem dokola své osy. Nevyžadují tak žádný prostor podél stropu ani podél zdi a nepotřebují ani moc místa před garáží. Rolovací vrata se vyrábí na míru, řeší se tak vždy individuálně s ohledem na vjezdový otvor a stavební provedení.

Až budete mít jasno, jaký prostor máte před garáží a v ní, a který typ otevírání vrat by pro vás byl nejvhodnější, zaměřte se na provedení a design. Tak budete mít jistotu, že jste vybrali ta nejlepší vrata pro vaši garáž.