Jsou akcie dobrou volbou a vyplatí se do nich investovat?

Akcie jsou jedním z nejvyužívanějších investičních nástrojů, a to především díky výši zhodnocení a rozmanitosti, kterou nabízí.

V současnosti se už však nejedná o investici, kterou by si mohli dovolit jen bohatí, ale naopak jsou dostupné prakticky každému. Proto zde stále zůstává jedna nezodpovězená otázka, a to, jestli se do akcií stále vyplatí investovat. Co myslíte?

 

Jsou akcie dobrou investicí?

Z pohledu zhodnocení jsou akcie vždy dobrou investicí, ale mohou vás i nepříjemně překvapit, a to především při jejich špatném výběru nebo chybném odhadnutí dalších faktorů, které ovlivňují jejich cenu. Zajímá vás, jak se dařilo akciím v roce 2019?

Nejdůležitější je však uvědomit si, že jakákoli investice je vždy v určité míře riziková. Akcie se řadí právě mezi ty rizikovější investice. Na druhou stranu je zde riziko vyrovnáno mírou možného zhodnocení neboli částkou, kterou na nich můžete vydělat. Podívejte se na akcie Tesly za posledních pár měsíců.

Pokud patříte mezi investory, kteří chtějí svoje peníze jenom chránit před inflací a případně je přitom i maličko zhodnotit nejsou akcie zrovna dobrou volbou. Naopak jestli máte nějaké volné úspory a říkáte si, že by neuškodilo je slušně zhodnotit jste na správném místě. Hlavní je však chovat se jako zodpovědný investor a nevkládat hned všechny své úspory do jedné investice. Vždy je potřeba mít diverzifikované portfolio.

 

Do jakých akcií investovat?

Výběr správných akcií je vždy těžký a složitý proces, který dokáže odradit nejednoho začátečníka.

Pokud váháte a nevíte si rady není od věci začít investovat do akcií dividendových králů neboli společností, které vyplácejí dividendu 50 a více let nepřerušovaně.

Mezi ně se řadí například společnosti ABM Industires, Johnson & Johnson nebo jedna z nejznámějších společností na světě Coca-Cola . Navíc si u těchto společností můžete být jistí, že dividendy neklesají, ale naopak.

V případě dalších akcií je potřeba se mít více na pozoru a sledovat stav trhu, a i to, jak se samotné společnosti daří. To se týká například akcií Tesly, Googlu nebo Applu. Pokud máte větší zájem o české akcie vyplatí se zaměřit například na ČEZ, Monetu nebo Philip Morris.

Poslední zmíněná společnost je navíc vhodná pro investory, jejímž cílem jsou dividendy. Philip Morris totiž nabízí jedny z nejvyšších dividend mezi českými akciemi.

 

Obchodování akcií a dividendy

U akcií máte rovnou dva způsoby, jak s nimi nakládat (a vydělat díky nim peníze), a to je buď držet a inkasovat dividendy od společností, které je vydaly nebo spekulovat na jejich cenu a prodat je poté co jejich hodnota vzroste.

V obou případech však potřebujete mít založený účet u jednoho z akciových brokerů, který bude působit jako váš sprostředkovatel pro nákup a prodej akcií. Mezi nejlépe hodnocené a zároveň i ověřené brokery patří broker XTB, který nabízí velice přívětivé podmínky pro obchodování.

Posledním bodem, který je pro začínající investory stěžejní je samozřejmě i potřebný kapitál pro realizaci nákupu akcií. Jak už bylo řečeno do akcií je možné investovat již od pár tisíc korun.

Jestli však od nich očekáváte velké zisky je na místě zvážit postup většiny ambiciózních začínajících investorů, kteří vstupují na trh s počátečním kapitálem okolo 50 000 Kč a více. Výše investice je však v každém případě jen a pouze na vás.

Zaujaly vás akcie? Zajímá vás jak začít investovat do akcií? To a mnohem více se dozvíte v tomto článku.