K čemu slouží kontejnery na textil?

Kontejnery na textil se na ulicích začínají objevovat čím dál častěji. Jejich množství přibývá, ale mnoho lidí stále netuší, k čemu vlastně takový kontejner slouží a proč by do něj měli svoje staré oblečení vkládat.

 

Proč kontejnery na textil?

Dříve se všechen textil vyhazoval do obyčejných kontejnerů na odpad, málokdo vyřazené oblečení zanesl někam do neziskové organizace. Právě proto byly vytvořeny kontejnery na textil, které vašim starým oděvům dávají další možnosti využití.

 

Jak často se tento kontejner vybírá

Kontejnery na textil jsou mnohdy plné oblečení, proto jsou pracovníky vyprazdňovány 2 krát až 3 krát týdně.

 

Kam textil míří?

Jsou dvě možnosti, jaký osud potká vaše staré oblečení. Rozhodujícím faktorem je stádium opotřebovanosti. Nejdříve je tedy potřeba textil roztřídit – divili byste se, kolik věcí v kontejneru už není nositelných. Ale to vůbec nevadí, protože to, co už nikomu druhému neposlouží, putuje na recyklaci, při které vznikají z oděvů nové látky a následně jsou vyráběny předměty každodenní potřeby. Textil, který je možné dále nosit, je poslán neziskovým organizacím, jejichž pracovníci jej následně rozdělí podle potřeby svým klientům.

 

Co můžu do kontejneru vyhodit?

Samozřejmostí je textil, tzn. oblečení, které jste již přestali nosit. Často uváděným kritériem je „pravidlo jednoho roku“, které prezentuje myšlenku, že pokud jste daný módní kousek na světlo světa nevzali ani jednou, mělo by být z vašeho šatníku vyřazeno. Na módním stylu ani sezónnosti nezáleží. Do kontejneru můžete dát i boty, které nenosíte, musí být však do páru a před vhozením je potřeba je pečlivě zabalit, aby se nerozdělily. Mezi další předměty patří oděvní doplňky, hračky, drobný bytový textil, lůžkoviny apod. Při výběru oblečení, které do textilního kontejneru vložíte, rozhodně mějte na paměti, že není dobrý nápad vkládat věci s plísní, mokré, špinavé apod.

 

Spadají kontejnery pod jednu organizaci?

Společností, které provozují po České republice kontejnery na textil je hned několik, a každá pomáhá jiné skupině sociálně slabších a spolupracuje s jinou neziskovou organizací. Například společnost POTEX s.r.o. působí na území Prahy a blízkého okolí a podporuje neziskové organizace Naděje, Sananim, Centrum sociálních služeb Praha a spoustu dalších.