Termokamera: vidí to, co naše oči ne

Lidským okem vidíme na blízko i do dálky a umíme rozlišovat barvy, ale rozpoznat vlhkost, chlad nebo teplo jen pouhým pohledem už nedokážeme. K tomu si musíme pomoci technikou.

Každý předmět i živá bytost vyzařují určité elektromagnetické záření, mají určitou teplotu a termokamera pracuje na principu bezdotykového měření teploty. Zjednodušeně řečeno, zaznamenává vlnovou délku infračerveného záření a podle jejich hodnoty rozlišuje teplotu a dokáže ji graficky vykreslit do (pro lidské oko pochopitelných) obrazů. Barevné obrázky, ve kterých standardně převládá modrá, žlutá a červená, tak vypadají jako z jiné galaxie. Však také pro jedním z prvních seznámení se s termografií byl pro širokou veřejnost v osmdesátých letech film Predátor, ve kterém se hlavní hrdina ztvárněný legendárním Arnoldem Schwarzeneggerem zachránil před jistou smrtí tím, že se ochladil v bahně a nepřítel, mapující prales právě termoviděním, ho tak přehlédl. V současné době se termokamery používají v mnoha oblastech pro zjištění pohybu osob, skrytých závad nebo měření teploty.

Dnes se bez termografie neobejde medicína, stavebnictví ani záchranné složky. Způsobů, jak tyto měřící přístroje využít, je opravdu mnoho. Vyhledávání ohnisek požáru, hledání míst úniků tepla v budovách, kontrola potrubí a ventilů, sledování elektrických vedení, vyhledávání osob v terénu a mnoho dalších činností. V běžném životě je nejčastěji využijeme právě pro zjištění a prevenci případných problémů na domě a jeho správě, kde nám může být nápomocná s odhalením úniků tepla i případných rizik například na elektrickém vedení ve zdi či jeho poškození. Věčný problém, který trápí mnoho majitelů rodinných domů, jsou například plísně ve zdi. Díky termokameře můžeme třeba lokalizovat místa s rizikem kondenzace vzdušné vlhkosti a předejít tak právě vzniku plísní. Své uplatnění najdou i v hobby oblastech jako je myslivost nebo army games. Výhodou termokamer je i to, že fungují stejně dobře v noci jako ve dne a tak není nutné se omezovat v práci nebo zábavě, když se setmí.

Termokamery mohou odhalit budoucí problémy ještě před tím, než jsou viditelné naším okem. Odborníci z GHV Trading vám rádi pomohou s výběrem a poradí nejvhodnější řešení. Kvalitní měřící přístroje se vyplatí mít vždy po ruce.