Kde všude najdete převodovku?

První odpověď bude asi ve smyslu, že samozřejmě v autě, že to ví každý, ale je tomu opravdu tak? Že bez převodovky bychom autem nedojeli daleko, to je jasné. Ale převodovka není jen v autě a neslouží jen k tomu, aby nám pomohla dostat se z bodu A do bodu B.

Převodovka je kompaktní strojní zařízení, které umožňující převod mezi hnacím a hnaným motorem, tedy technické zařízení, které mění kinetické  silové parametry přenášené energie. Bez ní by nefungovala spousta strojů, vynálezů a různých mašinek, které nám ulehčují život. Toliko teorie. V praxi to znamená, že cokoli potřebujete, aby se nějak hýbalo a něco dělalo, tam nejspíš budete potřebovat i převodovku. Není důležitá jen v automobilovém průmyslu, ale téměř kdekoli si vzpomenete. Výrobní závody všech odvětví, elektrárny, kamenolomy, stavebnictví i třeba v divadlech. Je jich mnoho druhů a liší se podle toho, co mají dělat. Něčím točit, pohybovat ze strany na stranu nebo nahoru dolů. Nejpoužívanější druh, planetové převodovky, si pamatujeme už z dětství z her se stavebnicí. Funguje na principu několika ozubených kol, z nichž to centrální je pevně ukotvené na pohon a při otáčení přenáší pohyb na kola zbývající. Kromě dětských stavebnic ji najdeme třeba na kolotočích v lunaparku, výrobních pásech, obráběcích strojích, vrtačkách nebo právě v autech.

Někdy však jen pohyb jedním směrem nestačí a tak přichází ke slovu další druhy převodovek. Zatímco planetové převodovky jsou souosé, tedy vstupní a výstupní hřídel mají na jedné ose, paralelní převodovky je mají vedle sebe. Potkáte se s ní nejen ve velkých strojích, v hutích nebo posuvných pásech, ale třeba i ve svém kuchyňském robotovi. Různé další druhy převodovek pak umožňují strojům podávat věci zprava doleva a obráceně nebo třeba s pravidelnými přestávkami. Převodovka od svého vynálezu nám lidem pomáhá ulehčit a zrychlit práci. Na princip ozubených kol ale už dávno před člověkem přišla sama příroda – křísi, druh hmyzu vyskytující se po celém světě, mají převodovku v nohách. Kola propojují zadní nohy nymf křísů a synchronizují jejich pohyb, každé kolo má 10 – 12 zubů, které do sebe naprosto dokonale zapadají. A když se kolem sebe rozhlédnete, zjistíte, v kolika věcech ve svém bytě nebo své práci byste převodovku našli. Doporučujeme skutečně jen rozhlédnout a nerozebírat všechny přístroje na součástky, abyste se přesvědčili. Ne každý ve vašem okolí by musel mít pochopení pro vaše zkoumání, zvlášť ne drahé polovičky.