Krásná zahrada? Jde to i s nízkým rozpočtem!

Krásná zahrada k rodinnému domu prostě patří. Jenže, co dělat, když vám na ni už nezbývá tolik peněz, kolik byste si přáli? Stačí znát pár triků a i s malým rozpočtem můžete udělat hodně muziky.

 

Promyslete koncept

Ze všeho nejdříve si pořádně promyslete, co vlastně od zahrady očekáváte, co by vám měla přinášet a z jakých funkčních celků by se měla skládat. Právě propracovaný koncept, během kterého si utvoříte hrubou představu, vám totiž umožní zahradu naplánovat co nejefektivněji a bez zbytečného vyhazování peněz z okna. Navíc se od něj odvíjí i styl, v němž bude zahrada zařízená.

 

Upřednostněte středoevropské rostliny

Už jen samotný nákup zahradních rostlin nepředstavuje zrovna levnou záležitost. Především pokud se rozhodnete pořídit neobvyklé či exotické exempláře. Namísto nich volte raději středoevropské druhy, které jsou pro naše pásmo typické. Kromě toho, že podstatně ušetříte váš finanční rozpočet, ještě s nimi budete mít daleko méně práce. Nevyžadují totiž tak náročnou péči, bez problémů odolají nižším teplotám i většímu suchu. Zvolte trvalky nebo cibuloviny, které vydrží na jednom místě řadu let.

 

Řiďte se heslem, že v jednoduchosti je krása

Držte se hesla, že v jednoduchosti je krása. Bezpochyby totiž platí i v tomto případě, proto zbytečně nepřekombinovávejte. Přemíra různých typů struktur, barev a materiálů vytvoří nevkusnou směsici. Na lidskou psychiku navíc takovéto chaotické prostředí nepůsobí zrovna blahodárně. Ani s barvami to nepřehánějte, vyberte jednu svou oblíbenou nebo takovou, která koresponduje s vaším domem. Malé zahradě sluší rostliny tón v tónu, u velké se klidně můžete „odvázat“ více. Efektně vypadají třeba kontrasty, které povýší vzhled zahrady na novou úroveň. Zeleň skvěle vynikne například s černou nebo červenou barvou.

 

Nechte vaši zahradu zářit

Abyste si mohli krásu zahrady užívat nejen ve dne, ale i za horkých letních nocí, nepodceňte úlohu venkovních svítidel. Stálicí se tady stala solární svítidla, která zvládnou krásně osvítit třeba cestičky nebo rozzářit zahradní jezírko. Vzhledem k nižší výkonnosti se však nehodí všude, rozhodně nenahradí třeba klasické venkovní nástěnné svítidlo u vchodu. Významnou, ačkoli „pouze“ dekorační funkci tady plní lampiony, světelné řetězy nebo louče, které vypadají velmi efektně a přitom neudělají žádnou velkou díru ve vašem rozpočtu. Tak vykouzlete si krásnou zahradu snadno a levně!