MASKOVÁNÍ U AIRSOFTU – JAK NA TO?

Správně zvolené maskování patří mezi nejdůležitější prvky airsoftu – díky vhodné kamufláži po vás oko protivníka snadno sklouzne a zároveň se k němu dokážete přiblížit, aniž by si vás povšiml. Jak tedy postupovat při výběru maskování a jak dokonale splynout s okolím? Odpověď naleznete v dnešním článku.

Na výběr máte buď z umělých, nebo přírodních materiálů – v naprosté většině případů nicméně využijete kombinaci obojího k dosažení nejlepšího efektu. U maskovacích materiálů je nutné hledět primárně na jejich vlastnosti – tj. vzory, barevnost, obrysy, případně možnosti aplikace. Doporučuje se využívat ze 70 % přírodní materiály doplněné o umělé maskování.

Přírodní materiály vhodné k maskování

Ke kamufláži se využívá vegetace a další materiály, které se v oblasti boje přirozeně vyskytují. Je nutno myslet také na počasí – některé materiály v kontaktu s vodou ztmavnou a zbytečně vás prozradí, jiné zase na slunci zblednou. Zcela jiné nároky na kamufláž pak musíte klást v případě, že očekáváte byť jen mírné sněhové přeháňky – i zcela nepatrný poprašek vás může snadno prozradit.

K maskování se nejlépe hodí tráva, listí a jiné porosty, které lze na různých místech zastrkat do uniformy. Vhod vám přijde také bláto a přírodní barviva z travin či bobulí (pozor na ty jedovaté!), které můžete nanést na nechráněnou pokožku a dokonale tak splynout s okolím. Volte spíše neutrálnější tóny zelené a hnědé, vyvarujte se naopak křiklavým barvám květů rostlin, které upoutají pozornost. Vždy je vhodné pokusit se co nejvíc rozostřit obrys těla a vytvořit dojem drnu či křoví, po kterém lidské oko snadno sklouzne.

Jaké umělé materiály použít?

Coby základ maskovacího oděvu je vhodné využít maskovací oblek, neboli hejkala, který je tvořen z pytloviny s třásněmi. Při správném použití vás tento převlek může učinit prakticky neviditelným. Hejkal dokáže rozostřit kontury lidského těla a vytvoří dojem křoví. Pokud ho doplníte o různé traviny a jiné přírodní materiály, protivník proti vám nebude mít šanci.

Neopomínejte ani použití kamuflážních barev na kůži, které se nanáší na nezakrytou pokožku – zejména obličej, krk, uši a ruce. Styl maskování upravujte vždy podle vegetace v dané oblasti – v listnaté vegetaci vytvářejte skvrny, jehličnaté lesy naopak vyžadují pruhy apod. Maskovací barvy zároveň fungují jako repelent proti hmyzu, což se při dlouhém čekání a plížení velmi hodí.

Jak vhodně zamaskovat airsoftovou zbraň?

K zamaskování zbraně je vhodné využít kombinaci různých materiálů, jako jsou pruhy látky a pytloviny, sítě, provázky, juta či maskovací lepicí páska. Zároveň neopomeňte ani přírodní materiály, jako jsou listy či tráva – u maskování zbraně ale volte metodu „méně je více“ – materiály se vám totiž můžou snadno zamotat či vám budou překážet při manipulaci se zbraní.

Dále můžete využít kamuflážní barvy ve spreji, které na zbraň snadno nanesete. Povrch zbraně před aplikací odmastěte technickým benzinem či (naředěným) ředidlem a odmontujte ty části zbraně, na které se barva dostat nesmí (čočka, zásobník, spoušť, závěr atd.). Barvy by neměly být lesklé – odráželo by se od nich světlo a zbytečně by poutalo pozornost. Je vhodné použít kombinaci odstínů a vytvořit jimi nepravidelné obrysy, skvrny a pruhy, které lépe splývají okolím než velké plochy stejné barvy či pravidelné obrazce. Opět myslete na to, že záměrem je co nejvíce rozostřit obrysy zbraně.

Teď, když už víte, jak se správně zamaskovat, vyberte si z široké nabídky produktů k dokonalému maskování a kamufláži. S trochou cviku budete v terénu nepolapitelní a nepřítel vás nikdy neuvidí přicházet.