Nakupování matrace nebylo nikdy jednodušší. Přečtěte si praktického průvodce

Výměna matrace může být pro někoho značně vyčerpávající. Současný trh je rozmanitý, stačí se podívat na aktuální nabídku kamenných prodejen i internetových obchodů. Zatímco někomu vyhovuje pružinová varianta, někdo zase nedá dopustit na latex. V následujících řádcích vám poradíme, jak postupovat při výběru.

Žádané jsou především tři druhy matrací – pěnové, sendvičové a pružinové matrace. Neexistuje univerzální materiál, jenž by vyhovoval každému, a proto je potřeba ujasnit si své požadavky a preference. Potřebujete měkčí provedení, protože většinu noci spíte na boku? Víte o tom, že třeba pružinová matrace nemůže být na lamelovém roštu, ale potřebuje rošt pevný?

 

V jaké poloze spíte většinu noci?

I když si to možná ani neuvědomujete, poloha při spánku by měla být také zohledněna při výběru matrace na míru. Jestliže spíte na boku, sáhněte po měkčí pěnové matraci, která odlehčí ramenům a bokům. V případě, že spíte na břiše, je pro vás ideální volbou pěnová matrace. Vyhráno máte, pokud spíte hlavně na zádech, protože si můžete vybrat prakticky jakýkoliv materiál.

Specifickou kategorií jsou dětské matrace, jež jsou převážně kokosové. Děti jsou lehké, navíc celou noc cestují, a tak ještě nepotřebují matrace do postýlky se zónami.

 

Jaká matrace je vhodná pro alergiky?

Antimikrobiální a odolné vůči roztočům či plísním jsou matrace pěnové a latexové. Nemusíte se tedy bát, že by vás při spánku něco dráždilo. V případě speciálních požadavků se vám nabízí výroba matrace na zakázku. Sami si tak zvolíte, z jakého materiálu by měla matrace být. Stejně tak si určíte velikost, výšku a podobně.

Ničeho se nebojte, výběr matrace není věda, pokud víte, jak postupovat. Pamatujte na to, že nejlevnější řešení není nejlepší. Matrace je investice na spoustu let, a tak se vyplatí vymezit si vyšší rozpočet.