Mysteriózní Karlštejn

Na Karlštejn jsou všichni Češi právem hrdí. S Pražským hradem se také jedná o nejznámější středověké sídlo v České republice. Také ho od jeho založení provází spousta mýtů. Využíván byl k ukrytí korunovačních klenotů ale také jako důležitá sýpka. Věděli jste, že jeho postavení mělo symbolizovat jeruzalémskou svatou horu? Zajímavostí ukrývá zkrátka hodně. Dnes se ale předně jedná o velmi oblíbené turistické místo, kde najdete i hotely.

 

Ženy na hradě

Prvním mýtem je rozhodně zákaz vstupu všem ženám, o čemž nás „učila“ veselohra Noc na Karlštejně. Jedná se ale o historickou nepřesnost. Způsobil ji kronikář Václav Hájek z Libočan, podle kterého měl jako noclehárna pro ženy fungovat fiktivní hrad Karlík. Ženy se samozřejmě mohly po hradu pohybovat bez zákazu.

 

Čachtická paní

Takto byla označována vražedkyně Kateřina Bechyňová, jež bydlela nedaleko v tvrzi Pičín. Na svědomí měla životy 14 dívek z okolí a další bestiální činy. Přezdívá se jí díky tomu Česká Báthory. Podle legendy její duch stále bloudí na hradě Karlštejn i jeho okolí. Byla totiž odsouzena k vyhladovění v temné kobce.

 

Děsivé tajemství studny

Velmi nebezpečná byla pro všechny obyvatele Karlštejna pravda o tajemné studně. Každý, kdo ho zjistil, byl totiž popraven. A proč? Studna neměla vlastní vodu. Byla do ní proto přiváděna z nedalekého potoka. Nepřítel se o ní za žádnou cenu nesměl dozvědět. Nepovolané osoby tedy byly bez milosti zabíjeny.

Pro více informací o hradu Karštejn a ubytování klikněte na odkaz https://www.hotelmlynkarlstejn.cz.