Zima – ráj pro opary a afty

Zimní období je pro imunitu jedno z nejnáročnějších v roce. Četné chřipkové epidemie, časté angíny a nachlazení je pro lidský organismus zatěžkávací zkouškou.

 

Posilujte imunitu

Pro správnou funkci obranného systému těla je zapotřebí dodávat potřebné vitamíny a minerály. Hlavní slovo zde má vitamín C. Ten je pro fungování imunity nezbytný. Pokud je imunita narušena, je jen otázka času, kdy se vám udělá aft či opar.

Afty jsou sice poměrně nezávažné onemocnění, avšak velmi bolestivé. Projevuje se malým puchýřkem v dutině ústní a může vás bolet až 10 dní, než se zcela zahojí. Omezuje mluvení, přijímaní potravy i tekutin a někdy i polykání.  Příčinou je oslabená imunita, poranění v ústech či velmi kořeněná jídla. Také mohou souviset se stresem či nedostatkem důležitých látek.

Podobně je to s opary, i když tato dvě onemocnění spolu nijak nemusí souviset. Vznik oparu poznáte snadno – ret začne svědit, pálit a nafukovat se. Později se vytvoří puchýřek různých rozměrů, který obsahuje zánět. Příčinou je oslabená imunita, únava, stres, horečka či suché rty.

 

Jak se bránit?

Prevencí proti aftům je úzkostlivá ústní hygiena. Abyste zamezili poranění, používejte jemný zubní kartáček a nejlépe bylinnou zubní pastu, která je šetrná a neobsahuje žádné chemické látky. Významně může přispět i používání bylinné ústní vody po každém vyčištění či masírování gelem na dásně, který působí jak proti paradentóze, tak jako prevence aftů a zánětů dásní. Omezte také příliš dráždivá jídla.

U oparů je důležitý příjem vitamínu B, který dokáže výrazně zkrátit dobu hojení. Zaměřte se také na podporu imunity – vařte si bylinné čaje, jezte ovoce a zeleninu, která obsahuje velké množství vitamínu C. Pomoci mohou i bylinné tinktury – např. echinacea, pupalka, meduňka. Zkuste se také méně stresovat a zvolnit životní tempo. Opary jsou totiž často recidivujícím onemocněním.

A co vy? Trpíte na afty a opary? A jak se jim bráníte?