Nahradí kryptoměny někdy fiat měny?

Kryptoměny si od svého vzniku našly řadu nadšených investorů, kteří je vidí jako novou budoucnost financí. Kryptoměny však doposud nejsou příliš praktické pro každodenní používání. Je tedy možné, aby někdy nahradily běžné peníze?

 

Které kryptoměny by mohly nahradit fiat měny?

Kryptoměny doposud měly turbulentní vývoj. Rapidní padání a stoupání cen, dohady ohledně jejich dopadu na životní prostředí, nejasnosti ohledně regulací apod.

Kryptoměny fungují na blockchainu, což je decentralizovaná databáze, do které se zapisují veškeré transakce probíhající na sítí. Technologie blockchainu sama o sobě pravděpodobně najde uplatnění v řadě jiných oblastí.

Můžeme snadno odhadnout, že ze všech kryptoměn by největší uplatnění mohl najít právě Bitcoin. Jedná se o nejvyužívanější kryptoměnu a jeho propady či stoupání ovlivňují většinu altcoinů.

Bitcoin je také první kryptoměna, která se stala oficiálním platidlem, a to v El Salvadoru. V současné době, kdy však kryptoměny zažívají propad, se zdá, že to možná bylo unáhlené rozhodnutí. Organizace The International Monetary Fund dokonce požádala prezidenta El Salvadoru, aby přestal Bitcoin jako oficiální měnu používat, protože je příliš nestabilní.

Stále více firem však začíná Bitcoin přijímat pro platby.

 

A co ostatní kryptoměny?

Podle Investopedia je také Litecoin přijímán jako platidlo několika firmami a organizacemi, a to díky Litecoin Foundation. Nejedná se však o masivní korporace, ale spíše specializované online obchody.

Nelze stoprocentně říct, které kryptoměny nakonec skutečně prorazí, nebo zda takovou šanci vůbec mají. Zejména v současné době, kdy jdou hodnoty kryptoměn stále více dolů. Neočekávejte proto, že by kryptoměny nahradily fiat měny v blízké budoucnosti. Zatím nezbývá nic jiného než situaci blízce sledovat.