Nejlépe placená povolání: Kým se stát, abyste vydělali BALÍK?

Pokud vás už nebaví pracovat za almužnu, máte nejvyšší čas na změnu povolání. Ještě před tím však budete muset absolvovat rekvalifikaci, neboť na nejlépe placené pracovní pozice v České republice jsou kladeny vysoké nároky. Kdo u nás vydělává nejvíce?

Dle statistiky mezd vydané ministerstvem práce a sociálních věcí mají největší platy řídící letového provozu. Tedy nikoliv piloti, ale lidé, kteří na letadla dohlíží z řídící věže. Jejich plat se pohybuje kolem dvou set tisíc korun. Taková částka však není zadarmo – práce vyžaduje hluboké znalosti a velmi zodpovědný přístup. Řídící letového provozu mají v rukách životy mnoha lidí.

Piloti na tom samozřejmě nejsou také zle – jejich průměrný plat činí cca sto tisíc korun hrubého, což z tohoto povolání dělá třetí nejvýnosnější job. Letecká škola sice není nejlevnější záležitost, ale s ohledem na možnost budoucího výdělku se do ní opravdu vyplatí investovat. Ale než tak učiníte, zaplaťte si vyhlídkové lety s možností pilotování na zkoušku – zjistíte, zda je pro vás řízení letadla dobrou volbou.

A kdo se umístil na místě druhém? S průměrným platem sto čtyřicet tisíc korun, stanuli na stříbrné pozici nejvyšší představitelé velkých firem a institucí. Ovšem pozor, desetina ředitelů inkasuje na výplatní pásce téměř půl milionu korun. V podstatě jsou nejlépe vydělávajícími zaměstnanci oni a na druhé místo je posouvají hůře placení kolegové.

Dobře placených míst je mnohem více. Na výši mzdy si rozhodně nemohou stěžovat advokáti, programátoři, primáři v oblasti zdravotnictví, ekonomičtí a finanční náměstci, obchodní ředitelé a řídicí pracovníci v oblasti informačních technologií. A co vy – uděláte si pilotní průkaz, nebo dáte přednost ředitelskému křeslu?