Pomoc na Dakaru je samozřejmostí

Snad nejnáročnější ročník pověstné rallye Dakar je letos za námi. Za vítěze lze považovat všechny, kteří zdolali etapy a dojeli do cíle. Při tak náročném závodu je pomoc samozřejmostí. Dnes vytáhnete z duny toho za vámi, zítra on podá pomocnou ruku vám. A co na tom záleží, že pozítří vás vezme o pár minut, další etapu budete vévodit vy. Tak to na Dakaru chodí, podat pomocnou ruku, nebo spíš pomocné „kolo“ je samozřejmost. Tak to vidí i například Martin Kolomý z Buggyra Racing, který z vlastní zkušenosti ví, že bez pomoci se neobejdete. Sám ve čtvrté etapě pomáhal těm, kteří jemu pomohli pak v desáté.

Během dne dorazila do zázemí týmu TATRA Buggyra Racing početná skupina „kamazáků“ v čele s několikanásobným dakarským vítězem Vladimirem Čaginem. „Kluci mi přišli poděkovat za to, že jsem jim v páté etapě pomohl a vytáhl je z duny. Nevím, pro mě to nic zázračného nebylo a asi by to udělal každý. Ale bylo to pěkné gesto, které mě potěšilo. Od Nikolaeva jsme dokonce dostali modely Kamazů jako dárek,“ řekl překvapený Kolomý.

Pro Martina Kolomého byla desátá etapa dle jeho slov opravdový očistec. „Desátá etapa byla doslova peklo na zemi. Po 40 kilometrech jsme leželi na boku, pak strašný rozbíječky, že auto dostávalo takovej záhul, až jsem nevěřil, že to vydrží. Na kola nás nejdříve stavěl Kamaz, ale utrhl lano, tak mě postavil Maz.

 

To jsou přesně ty situace, kdy by bez vzájemné pomoci tento závod nemohl existovat.

Možná právě proto nejen závodníci, ale i celá řada firem na Dakaru pomáhá. Jedním z nich je i Kärcher. Letošní ročník byl pro Kärcher již sedmým, kdy se rozhodli pomoci tím, co umí nejlépe, čištěním aut, tříkolek a motocyklů. Mít dobře vyčištěné auto a připravené na další etapu, je důležité. Mechanici často tráví údržbou a opravami celé noci mezi jednotlivými etapami a zaschlé bláto a prach jen zdržuje, a navíc se takto oprava dělá mnohem hůře.

 

I v letošním ročníku rallye Dakar postavil Kärcher na vybraných etapách – Pisco (Peru) a Chilecito (Argentina) – mycí stanice vybavené vysokotlakými čističi a vysavači pro vysávání mokrých a suchých nečistot prachu a špíny.

 

Není divu, že si závodníci tuto službu velmi oblíbili. V minulých letech bylo ve dvou čisticích centrech Kärcher podél trasy umyto okolo 1500 závodních a podpůrných vozidel. V roce 2018 to bylo okolo 2 000 vozů. Dlouhá cesta a obtížný terén ve vybraných etapách vyžadují, aby mycí technologie byla rychlá a efektivní. Technici často musí pracovat přes noc a mají jen pár hodin spánku, proto je rychlost při čištění důležitá.

“Jako přední společnost v oblasti čištění navrhujeme naše zařízení tak, aby efektivně fungovala i v těch nejdrsnějších podmínkách,” říká Juan Cruz Dato, regionální prezident pro Jižní Ameriku Kärcher.

Dakar je za námi a můžeme se těšit na další ročník.

www.karcher.cz, www.svetcisteni.cz