Největší brzdy metabolismu – znáte je?

Snažíte se zhubnout a děláte všechno možné, abyste získali vysněnou postavu, ale ani přes veškeré úsilí se vám to pořád nedaří? Na vině může být s velkou pravděpodobností zpomalený metabolismus. Co ho dovede pořádně zbrzdit?

 

Psychika

Nesprávné psychické nastavení je největší brzdou našeho metabolismu. Vyhýbejte se stresu, hodně se smějte a snažte se udržet si dobrou náladu. Právě optimistické rozpoložení totiž tvoří základ zdravého fungování celého těla.

 

Lenost

Naše tělo potřebuje pravidelnou sportovní aktivitu, právě ona pomáhá budovat svalový aparát a spalovat tukové zásoby. Platí, že čím více svalů máte, tím rychleji spalujete. Čas na cvičení si najděte alespoň třikrát týdně a kombinujte posilování s kardio tréninkem. S pohybem to ovšem nepřehánějte, z nepřiměřených dávek byste si totiž mohli rozhodit metabolismus a způsobit si i nepříjemné zranění. Časté a náročné cvičení navíc může vést ke ztrátě svalů, proto chraňte svalovou hmotu a doplňujte potřebné aminokyseliny pomocí BCAA přípravků.

 

Hladovění

Vynecháváte snídaně nebo svačiny, protože si myslíte, že tak vašemu tělu ušetříte kalorie? Opak je pravdou, váš organismus vám to vrátí v podobě zpomaleného metabolismu. Pokud vyrazíte ráno do práce bez jídla, nebude správně fungovat a spalovat. Najděte si proto čas, vstaňte o pár minut dříve a připravte si zdravou a nutričně bohatou snídani, která vám dodá přesně to, co potřebujete. Naservírujte si třeba vaječnou omeletu se sýrem a rajčaty nebo lahodné proteinové palačinky. Jsou to jídla rychlá, výživná a hlavně chutná.

 

Nedostatek bílkovin

Strava by měla obsahovat dostatek kvalitních bílkovin. Proteiny totiž fungují jako stavební kameny pro svaly. Jsou hůře stravitelné, na trávení spotřebují více energie, a tím zrychlují metabolismus. Denně si proto dopřejte ryby, krůtí a kuřecí maso, ovesné vločky, mléčné výrobky, luštěniny či tofu.

 

Málo spánku

Naše tělo potřebuje dostatek odpočinku. Sedm hodin spánku denně by mělo být naprostým minimem, jinak si totiž koledujete o narůstající tukové zásoby. V noci naše tělo produkuje hormon inzulin, který reguluje tělesnou energii. Pokud spíte málo, snižujete jeho hladinu a tím zvyšujete chuť na sladkosti a na nezdravá jídla. Dejte proto ponocování stopku a do postele se odeberte pěkně včas!