Rekonstruovat dům nebo raději postavit novostavbu?

Vlastní bydlení je nejen splněným snem každého z nás, ale také dlouhodobou investicí a jistotou do budoucna. Pokud se rozhodujete pro vlastní bydlení a chcete si pořídit dům, tak jednou z nejtěžších otázek je ta, zda rekonstruovat starší dům anebo postavit dům nový. Znáte všechna pro a proti?

 

Výhody rekonstrukce

Prvním krokem, který vede k rozhodnutí, zda rekonstruovat starší dům nebo raději postavit novostavbu, je rozmyslet si, kolik času, peněz a energie chcete do svého bydlení investovat. Velkou výhodou rekonstrukce je, že si vyberete místo, kde koupíte starší dům k opravení. Zároveň jej nemusíte celý bourat, mnohdy stačí opravit střechu, dům zateplit a postavit třeba novou příjezdovou cestu a na pozemku také garáž s kvalitními garážovými vraty, a můžete bydlet.

 

Výhody novostavby

Výhodou novostavby je hlavně to, že si ji přizpůsobíte svým představám, od rozvržení místností až po materiál na stavbu. V dnešní době volí mladé rodiny nejčastěji domy na klíč, které jsou postaveny do několika měsíců. Musíte však počítat s vyšší cenou, zakoupením pozemku a následnou investicí do stavby domu. Nezapomeňte také na výhodu, kdy můžete zvolit nízkoenergetické bydlení.

 

Časové možnosti

Otázku, zda rekonstruovat nebo se vrhnout do stavby nového domu vám může pomoci zodpovědět také doba, kdy se chcete stěhovat a bydlet ve vlastním. Zamyslete se a spočítejte si, kolik času strávíte rekonstrukcí bytu a jak dlouho bude trvat stavba nového domu. Domy na klíč bývají postaveny do dvou až tří měsíců od vytvoření projektu, rekonstrukce může trvat i rok nebo dva.

 

Finanční možnosti

Jedním z nejdůležitějších kroků při řešení vlastního bydlení je sestavení rozpočtu. Počítejte s tím, že rekonstrukce domu, který jste například zdědili po prarodičích nebo výhodně koupili, vyjde téměř vždy levněji než stavba nového domu. Myslete také na investici do vybavení, bezpečnost vašeho domu i auta, kterou můžete vyřešit garážovými vraty přímo na míru.

 

Co lidé volí raději

V současné době je rekonstrukce staršího domu oblíbená zhruba stejně jako stavba nového domu. Najdou se lidé, kteří se chtějí podílet na opravách a dát starému domu novou duši, najdou se však také lidé, kteří mají k dispozici pozemek a jejich snem je novostavba. Ať už si vyberete kteroukoliv variantu, vždy přizpůsobte své bydlení tomu, co máte rádi a co se vám líbí. Design vašeho interiéru a exteriéru je stejně důležitý jako upravená zahrada a také garáž, která nebude rušit příjemný vzhled celého domu. Nebojte se zajímat o nové trendy, moderní design a vybrat si jej například u garážových vrat, která mohou být potištěna unikátní technologií digitálního tisku. Vyberte si z 10 dekorů potisku, kolekce UNICO od designérky Ivy Bastlové.