Nemasturbujte zadarmo – nechte si za sperma náležitě zaplatit. Příjemnější brigádu neseženete…

V dobách temného středověku církev ovečkám tvrdila, že je masturbace dostane rovnou do pekla. Dnes se naopak každý týden dočtete nový důvod, proč si jednu z nejpřirozenějších činností neodpírat. A když vám někdo za sperma zaplatí zajímavou částku, proč byste odmítali? V centrech asistované reprodukce je sháňka po zdravých mužích – nabízí jim kolem dvou tisíc korun za jednu „dávku“. Zabrigádničit si můžete i vy. Tedy za předpokladu, že projdete poněkud přísným „výběrovým řízením“. Dárcovství spermatu rozhodně není pro každého.

 

Představa kontra realita

Přijdu, „udělám si to“ a dostanu slušně zaplaceno. Tak vypadá představa většiny mužů, kteří darování spermií doposud nepodstoupili. Skutečnost se poněkud liší. Masturbace sice není nepříjemná a za předpokladu, že ve vás prostředí kliniky nevyvolává úzkost, si ji dozajista užijete – cesta do místnosti s kelímkem a pornočasopisy však vede přes množství kontrol. Dárcem spermatu se může stát pouze muž v ucházející zdravotní kondici a s odpovídajícími vlastnostmi. V průměru jde o každého desátého jedince.

 

Kdo projde sítem?

Ideální dárce spermatu je muž ve věku 18 – 40 let s vyhovující kvalitou spermií. Kromě spermiogramu jsou povinná vyšetření krve na přítomnost některých infekčních nemocí a moči na přítomnost chlamydií. Pánové zároveň podstupují genetické vyšetření a prochází pohovorem s urologem. Na druhou stranu jde o maličkosti – alespoň ve srovnání s ženami, které projeví zájem o darování vajíček. Ty čeká mnohem náročnější proces.

Jakmile odborníci shledají, že odpovídáte požadavkům, postoupíte do příjemné fáze. Darování spermatu lze podstoupit opakovaně, respektive je možné odevzdat více vzorků. Dle podmínek konkrétního centra pětkrát až desetkrát.

Co dodat závěrem? Snad jen, že darování spermatu není jen docela „fajn brigáda“, ale svým způsobem velmi důležitý akt. Porodnost českých maminek klesá a asistovaná reprodukce se stává rutinním zákrokem. Bez spermatu ji provést nelze.