Okořeňte si svůj šálek kávy!

Jen málokdo si dokáže představit den bez svého pravidelného šálku kávy. Jedni ho do sebe rychle hodí ráno před odchodem z domu, další si na něm pochutnají o pracovní pauze, jiní si ho dávají jako tečku po dobrém obědě. Obvykle si ho vyšperkováváme cukrem nebo mlékem, existují však i další ingredience, kterými si ho můžete obohatit. Mohou sice působit trochu netradičně, ale výsledná chuť stojí za to. Tak proč je nevyzkoušet?

 

Něco ostřejšího

Teď v zimě přijde obzvlášť k duhu ostrá káva s kořením, která pořádně prohřeje váš prokřehlý organismus. Navíc zrychluje metabolismus, a tak pomáhá s hubnutím. Zkuste přidat do kávy špetku chilli a uvidíte, jaká vlna energie do vás vstoupí. To se bude hodit hlavně po ránu, kdy potřebujete „nakopnout“ do náročného pracovního dne. Chilli zároveň pomáhá vyplavovat endorfiny, takže se hned budete cítit líp. Přimíchat ho můžete již do hotového nápoje nebo přímo do mleté kávy a z této směsi pak vykouzlit originální espresso.

 

Chuť a vůně Orientu

Skvělou kombinaci tvoří káva také s kardamomem. Toto koření, které charakterizuje specifická silná chuť, se těší velké oblibě hlavně v zemích Orientu, u nás se používá třeba do perníku. Dostávat se pomalu, ale jistě, začíná také do českých kaváren, kde se na nápojových lístcích vyskytují speciality typu cappuccino s kardamomem. Pokud máte rádi mírně nasládlou a exotickou chuť pak bude rozhodně tou správnou volbou.

 

Jemnost a aroma

Upřednostňujete-li spíše jemnou a příjemně aromatickou chuť, pak vsaďte na vanilku. Toto nasládlé koření původem z Mexika si ve spojení s kávou naprosto zamilujete. Pokud ještě přidáte mléko, jeho chuť vynikne dvojnásob. Vanilka se pyšní mnoha pozitivními účinky – navozuje dobrou náladu, posiluje srdce, zahání únavu. A dokonce funguje jako afrodiziakum, dráždí totiž smysly a rozvíjí fantazii.

Ať už si svůj milovaný kofeinový nápoj vyšperkujete čímkoli, nikdy nepodceňte jeho přípravu. Ta je totiž stejně důležitá jako to, co do něj přidáte. Základem všeho je správná surovina, tedy kvalitní zrnková káva, kterou si pomelete doma až těsně před zalitím. Zajděte si pro ni do specializovaných obchodů, pražíren či kaváren, v supermarketu ji totiž nenajdete. Pak už budete potřebovat jen kvalitní kávovar a můžete se pustit do experimentování!