Outdoorové oblečení pro muže

Outdoor neboli pobyt v přírodě jako způsob trávení volného času je „in“. Prodává se outdoorové vybavení, pořádají se outdoorové veletrhy a festivaly. Všichni chtějí žít zdravě, všichni jsou absolutně outdoor a samozřejmě všichni nosí outdoorové oblečení.

Dávno pryč jsou časy, kdy muži chodili do přírody ve fraku. Čas nemilosrdně odvál flanelové košile, svetry, šusťákové bundy a krátké kalhoty pod kolena s vlněnými podkolenkami. Nyní je v kurzu speciální oblečení, které bylo dříve vyráběné s cíleným zaměřením na úzkou skupinu mužů – horolezce, lyžaře, vodáky apod. Dnešní muži vyžadují trvalý komfort, funkčnost a praktičnost, což jim outdoorové oblečení nabízí. Nejdůležitější jsou dva praktické a protichůdné požadavky na outdoorové oblečení – chránit před nepříznivými podmínkami jako např. deštěm, chladem a větrem, ale zároveň svou prodyšností zajistit odpaření potu.

 

Prodyšnost

Kvalitní outdoorové oblečení musí být dostatečně prodyšné, aby se náš organismus brzy nepřehřál a spodní prádlo nezvlhlo vlastním potem. Prodyšnost je tedy schopnost propouštět vodní páry, které vyprodukuje naše tělo do okolního prostředí. Nejčastější jsou dvě metody prodyšnosti – paropropustnost, která se udává v g/m² /24 hod. tedy kolik gramů vodní páry se odpaří přes 1 m² látky za den (čím je hodnota čísla vyšší, tím materiál propouští více vodní páry) a prodyšnost, která udává odolnost materiálu proti permanentnímu odpařování vlhkosti (čím je hodnota nižší, tím je materiál prodyšnější).

 

Nepromokavost, voděodolnost

Nepromokavost materiálu znamená schopnost odolávat proniknutí vody zvenčí. Udává se výškou vodního sloupce v milimetrech, který materiál udrží než propustí první kapky vody. Čím vyšší sloupec materiál udrží, tím více je schopen odolávat promoknutí. Při outdoorových aktivitách je vhodné volit oblečení s výškou vodního sloupce nad 15 000 mm.

Dnešní špičkové materiály splňují i extrémní požadavky na paropropustnost při vysoké voděodolnosti. Mezi nejlepší v tomto smyslu patří membránové materiály jako např. BlocVent®, Gelanots® XP, Goretex®, Dermizax®.