Pořizujete nového psího mazlíčka? Nepodceňte výběr plemene!

Každá druhá rodina vlastní nějakého domácího mazlíčka. Mezi ty nejčastější se řadí právě psi. Pokud i vy chcete, aby se vaše domácnost rozrostla o psího kamaráda, jak si správně vybrat? Nepodceňte přípravu.

 

Nevybírejte podle vzhledu

Je smutnou realitou, že první, na co se budoucí majitelé psa podívají, je právě jeho vzhled. Mnoho z nich touží po určitém plemenu právě kvůli specifickému vzhledu a zbarvení srsti. Stačí, že je štěňátko roztomilé a přesně takové, jaké si přáli. Jenže z tohoto štěněte vyroste časem pes, který bude mít specifické požadavky, a pokud je majitelé nedokáží splnit, můžete se ošklivě vymknout z kontroly. Takoví psi pak často končí v útulku jako nezvladatelní nebo dokonce agresivní. Pokud tedy vybíráte psa, zaměřte se hlavně na jeho budoucí povahu a předpoklady.

 

Řiďte se vaším životním stylem

Milujete výlety, pohyb a sport? Máte dostatek času na dlouhé procházky? Nebo je pro vás ideální představa dne stráveného doma v klidu s knihou? Při výběru konkrétního plemene vycházejte zejména z vašeho životního stylu. Pokud si totiž domů pořídíte psa, který potřebuje každý den běhat, cvičit a vybít energii, zatímco vy na to nemáte čas nebo vám sportovní aktivity nejsou blízké, hrozí, že bude pes svou energii vybíjet nežádoucím směrem. To stejné platí o gaučových psících, kteří pravděpodobně nezvládnou náročné túry, sport ani běh za kolem, díky dýchacím obtížím.

 

Velký nebo malý?

Každé plemeno má také specifické vlastnosti. Někteří jsou tvrdohlaví a nároční na výchovu. Pokud tedy nemáte zkušenosti s výcvikem, neumíte používat klikr nebo vám nic neříká pozitivní motivace pomocí pamlsků pro psy, raději volte nenáročné plemeno vhodné pro začátečníka. Větší pes bude také náročnější na manipulaci, prostor i množství krmiva pro psy. Bude také zapotřebí pořídit velký pelíšek pro psy. Pečlivě zvažte, zvláště pokud bydlíte v bytě, zda máte na velkého psa dostatek prostoru. Pokud ne, raději si pořiďte menší plemeno.