Potápěčské rekordy aneb Extrémní výkony pod hladinou

Překonávat hranice svých možností – a zaspat se zlatým písmem do Guinessovy knihy. To je, oč tu běží. Také mezi milovníky potápění je spousta milovníků adrenalinu, kteří se snaží pokořit limity a vytvořit nové rekordy. Pro představu, co se může odehrávat pod vodou, zatímco vy sledujete seriál z pohodlí pohovky, jsme pro vás sestavili seznam těch nejzajímavějších.

 

Nejhlubší ponor pod ledem

Rusové milují potápění v obtížných podmínkách a není divu, že právě jim momentálně přísluší prvenství v potápění pod ledem. V roce 2016 sestoupili poblíž přístavu Archandělsk do hloubky 102 metrů. Délka ponoru činila 80 minut a teplota vody dosahovala 1,5 °C.

 

Nejhlubší ponor s otevřeným okruhem

Klasické pojištění pro potápěče do zahraničí do hloubky 40 m by vám k překonání rekordu Egypťana Ahmeda Gabra určitě nestačilo. V roce 2014 překonal jihoafrického borce Nuno Goméze, když během čtrnáctihodinového ponoru sestoupil u egyptského pobřeží do hloubky 332 metrů. Prvenství v ženské kategorii drží Verna van Shcaik. V jeskyni Boesmansgat se jí podařilo sestoupit do hloubky 221 metrů.

 

Nejhlubší ponor s uzavřeným okruhem

Pouhých devět minut stačilo Willovi Goodmanovi, aby se v roce 2014 podíval do hloubky 290 m. Zřejmě však pokořil hranici 300 metrů, ale bohužel mu přestaly fungovat přístroje. Rekordu dosáhl v indonéských vodách. Jeho ženským protějškem je momentálně Kimbrly Inge, která se v místě zvaném Lightouse Point (stát Grand Cayman) ponořila do hloubky 198 metrů. Ponor jí trval podstatně déle než Goodmanovi – 6 hodin a 2 minuty.

 

Nejdéle trvající ponor

Někomu se pod vodou líbí více než na souši. Jak jinak si vyložit 142 hodin a 42 minut dlouhá ponor tureckého potápěče Cema Karavaye, který dosáhl světového rekordu v roce 2014 na kyperské pláži Yavuz Cikarma? Jeho předci zřejmě pocházeli z bájné Atlantidy.

Inspirovali jsme vás? Pokud se v dohledné době chystáte pod vodu, buďte opatrní a nezapomeňte si sjednat připojištění sportovního potápění.