Pozor na nástrahy podzimních a zimních silnic

Zhoršené jízdní podmínky na silnicích vedou na podzim a v zimě k vyšší nehodovosti. Mnoha kolizním situacím však dokážeme zabránit, pokud se soustředíme na eliminaci různých chyb, kterých se jako řidiči dopouštíme.

 

Správná výbava je základ

Auto je nutné na zimu připravit. Přezout vhodné neoježděné zimní pneumatiky je naprostou samozřejmostí. Podívejte se ale i na své stěrače a případně na nich vyměňte gumičky. Nezapomeňte dát do ostřikovačů nemrznoucí směs. Zkontrolujte světla i náhradní žárovky. Do auta si dejte škrabku na okna a smeták na dlouhé násadě. Přidejte i teplé rukavice či deku. Pokud jezdíte na hory, naložte do auta skládací lopatku a sněhové řetězy. Hodit se ale může i kus posypové soli, případně písek. Nezapomeňte na startovací kabely.

 

Máte správné denní svícení?

Některá auta mají nastaveno automatické denní svícení, u kterého nesvítí zadní světla. To na podzim a v zimě nemusí stačit a může to vést ke kolizi s vozidlem jedoucím za vámi. Podívejte se, jak má denní svícení nastaveno vaše auto. Rovněž bývá problémem absence světelného senzoru, který světla přepne za šera.

 

Mlhovky používejte chytře

Zákon nařizuje zadní mlhovky, přední jsou volitelné. Určitě byste je ale měli pro případ deště a mlhy mít. Nezapomínejte je však vypínat v kolonách. Tam se s nimi svítit nemá, protože oslňují řidiče.

 

Ověřte si stav baterie

V zimě nám baterie dá častěji najevo, že není ve 100% stavu. Startuje hůř, nebo nenastartujeme vůbec. Nespolehlivá baterka – to je nespolehlivé auto. Vyplatí se nechat si baterii zkontrolovat před zimní sezónou v servisu, a pokud již dosluhuje, vyměnit ji. Autobaterie ve špatném stavu už sezónu tak či tak neustojí.

 

Nezapomeňte ani na kvalitní pojištění

Počítejte vždy s nejhorším. Při výběru zimní výbavy pro svůj automobil i při volbě povinného ručení. Skutečnou jistotu vám však dá pouze současně uzavřené havarijní pojištění. Nemusíte si vybírat to nejlevnější. Raději si vyberte optimální typ pro vás přes srovnávač pojištění a online pak pojištění rovněž uzavřete. Za méně peněz získáte lepší.