Proč topit dřevěnými briketami?

Dřevěné brikety se vyrábí ze zbytků dřeva. K jejich výrobě se nejčastěji používá dřevo borové, dubové a bukové. Veškeré druhy briket jsou vhodné pro použití jak v krbových kamnech či kachlových pecích, tak i pro kotle sloužící k centrálnímu vytápění pevnými palivy.

 

Jak výroba probíhá?

Brikety se vyrábí z dřevěných štěpků, které byly vylisovány pomocí strojů a poté se formují na zhutněné dřevo. To obsahuje látku lignin, jenž pod vysokým tlakem způsobí, že začne fungovat jako pojivo. Ve spojení s lepidlem je pak zaručeno, že lisované brikety budou dokonale držet tvar. Jejich celková kvalita a výhřevnost je závislá na tom, jak silný tlak a jaký druh dřeva byl při výrobě použit. Právě tyto faktory jsou rozhodující přitom, jak dlouho se briketa bude spalovat a kolik tepla se z ní dostane.

 

Výhody briket ve srovnání s běžným palivovým dřevem

Při spalování se díky tomu, že neobsahují přirozenou vlhkost, kůru a pryskyřici jako běžné dřevo, můžete spolehnout na to, že brikety budou hořet déle a také budou déle sálat teplo. Jejich velkou výhodou je, že pokud do vašich kamen přiložíte ještě chvíli předtím, než půjdete spát noční brikety, hřát vydrží až do rána. Ráno se tak probudíte do teplého domu, takže i nepříznivé počasí za okny vám náladu rozhodně nezkazí. Dalším velkým plusem je jejich snadné skladování. Každý obal je totiž pevně uzavřený tak, aby brikety plně ochránil před vlhkostí. Pokud si tedy pro jejich skladování vytvoříte dostatečně vhodné podmínky a vyvarujete se tomu, aby nebyly položeny na zemi, kde by mohlo dojít k jejich navlhnutí, můžete je skladovat i venku. K jejich výrobě jsou navíc použity pouze přírodní suroviny, což je zárukou, že se jedná o palivo šetrné k životnímu prostředí i našemu zdraví.

Pokud se tedy rozhodnete topit dřevěnými briketami, nezapomeňte se zaměřit i na jejich kvalitu, aby se vám nestalo, že namísto čisté domácnosti budete čistit nejen kamna, ale i celý obývací pokoj.  Nespoléhejte na neověřené prodejce a příliš nízké ceny a vyberte si tuzemského dodavatele. Když budete hledat na dřevěné brikety akce, jejich cena vás příjemně překvapí a zároveň máte záruku, že budou hořet dobře a dlouho.