Pronájem bytu v Tanvaldu můžete hledat celé týdny – v důsledku slabé nabídky si zřejmě také připlatíte!

Snažíte se sehnat pronájem bytu v Tanvaldu? A jste překvapeni, že se vám nedaří? To vám zřejmě uniklo, co se už delší čas odehrává na tuzemském trhu s bydlením. V důsledku rekordního zdražování nemovitostí, které se nevyhnulo ani místům, kde byly domy a byty ještě nedávno poměrně levné, totiž začala citelně stoupat poptávka po pronájmech. V celé řadě českých a moravských měst, zejména pak v těch menších, to už tak dost svízelnou situaci ještě více zkomplikovalo. Tanvald, Český Brod a Vlašim. Lanškroun nebo Vodňany. A tak bychom mohli pokračovat. Téměř všude je volných nájemních bytů jako šafránu.

Zajímá vás, jestli můžete v dohledné době očekávat nějaké zlepšení? A chcete si udělat alespoň hrubou představu o tom, zda si vůbec budete moci dovolit zaplatit činži?

 

Máte zájem o pronájem bytu v Tanvaldu?

Ať už vás na sever Čech přivádí práce nebo něco docela jiného, nebudete to mít asi s hledáním nájemního bytu nijak snadné. Tanvald se svými šesti tisícovkami obyvatel patří spíše mezi menší česká města. O tom zřejmě není sporu. Nicméně nabídku činžovního bydlení byste asi přece jen očekávali řádově vyšší. Tři nebo čtyři inzeráty? To samozřejmě nic není. A více se jich v jeden okamžik zpravidla nikde neobjeví. „Tragická“ nabídka je zjevným důsledkem krize bydlení, s níž se potýká téměř celá Česká republika. Zejména ve velkých městech, která si to mohou dovolit, se tomu nově snaží čelit výstavbou obecních činžovních bytů. Že by však bylo něco podobného v plánu právě v Tanvaldu, o tom se bohužel nikde nedočtete. Snad v budoucnu.

Alespoň prozatím vám tedy nezbude, než vzít první pronájem, na který narazíte. Nebo se můžete pokusit najít něco v dostupné vzdálenosti od města. To je asi tak vše. A co činže? Ty pochopitelně rostou.

 

Nabídka pronájmů v menších městech

Město Obvyklá nabídka (počet bytů) Rozpětí nájemného (Kč) Počet obyvatel (v tis.)
Tanvald 2 – 5 9 500 – 12 500 6
Vlašim 0 – 3 10 000 – 16 000 11,3
Lanškroun 3 – 6 10 000 – 14 500 9,3
Český Brod 2 – 5 8 500 – 13 000 7

 

Co tlačí činže vzhůru?

Činže, které v České republice rostly bez přestávky dlouhou řadu let, se po nedávné „covidové“ pauze opět vydávají směrem vzhůru. Éra relativně levných pronájmů je tak zřejmě u konce. Jako člověk, který je na činžovní bydlení odkázán, se jistě zeptáte, proč byste měli platit více. Abychom vám mohli dát co nejsrozumitelnější odpověď, musíme s vysvětlováním začít poněkud zeširoka. Základní příčinou vysokých cen je obvykle převis poptávky nad nabídkou. A na realitním trhu tento princip funguje téměř bezchybně. Než se ale dostaneme ke zvyšování činží, podívejme se na ceny rezidenčních nemovitostí. Tam je totiž „zakopán pes“.

 

Nájemné roste (meziroční zdražení v krajských městech)

Krajské město Kč/m2 (05/2021) Kč/m2 (05/2022) Změna (%)
Zlín 222 251 13
Ostrava 188 200 6,3
Karlovy Vary 176 193 9,7
Pardubice 199 250 25,5

 

Extrémně drahé nemovitosti

Domy, byty, pozemky a dokonce i rekreační objekty. To vše v České republice zdražilo do takové míry, že se pořízení vlastní střechy nad hlavou stává téměř nepřekonatelným problémem už i pro tzv. střední třídu. Ceny stouply všude. Bez výjimky. V případě takových měst jako jsou Praha nebo Brno to většinu lidí asi příliš nepřekvapí. Nicméně raketový růst cen nemovitostí v dříve bezmála opovrhovaných koutech naší republiky, typicky třeba na Mostecku, to už je něco, co lze považovat za mimořádný jev. Co za tím hledat? Především tyto faktory:

  • Slabou výstavbu – kterou už dlouhé roky brzdí zejména česká byrokracie. Složité povolování staveb je v kombinaci s nevyhovujícím územním plánováním hlavní brzdou rozsáhlejšího budování. Další komplikace nově způsobují stále dražší stavební materiály, nesmyslně předražené energie a navíc i nedostatek pracovních sil.
  • Značný nárůst poptávky – který se začal projevovat už během pandemie covidu-19, s rostoucí inflací ještě zesílil. Jako by nestačilo, že je u nás vlastní nemovitost symbolem jistoty a určitého postavení a většina z nás se k ní tedy snaží nějak propracovat, navíc raketově vzrostla tzv. investiční poptávka.

 

„Kdo na to má?“

Extrémně drahé nemovitosti mají s hladinou nájmů společného víc, než možná tušíte. Asi si řeknete, že kdo draze koupí, chce také draze pronajmout. A do jisté míry budete mít jistě pravdu. Tady jde však ještě o něco jiného. Aby potenciální nájemník na vyšší činži vůbec přistoupil, musí být zpravidla nájemních bytů nedostatek. A jak už jsme zmínili v úvodu, tento nedostatek začíná být na mnoha místech citelný. Čím to? No přece extrémně drahými nemovitostmi. Stále větší procento populace si zkrátka už vlastní domov dovolit nemůže a poptává tedy alespoň pronájem. Volných pronájmů vlivem toho ubývá, zatímco zástupy zájemců o nájemní byty jsou stále delší a delší. A spolu s tím, jak se tyto zástupy „utěšeně“ rozrůstají, stoupají ve většině českých a moravských měst činže. Jak jinak?

 

Změny v nedohlednu

Rádi byste věděli, zda se na svízelné situaci, která trápí stále více lidí, může v dohledné době něco změnit? Upřímně řečeno, jen těžko. Propad cen nemovitostí a tím i pokles hladiny nájemného by snad mohly přinést jedině dvě věci. Buď vleklá hospodářská krize obřích rozměrů nebo masivní bytová výstavba, která by se rozběhla všude tam, kde je to možné a žádoucí.

Je snad něco takového na dohled?