První jarní jízda na kole – na co nezapomenout?

Jaro je konečně tady. Netrpělivě ho vyhlíželi především cyklisté, kteří se nemohli dočkat, až usednou na kolo a odstartují tak novou sezónu v sedle svého pojízdného miláčka. Vyjedou si pořádně pročistit hlavu, protáhnout tělo a vylepšit svou fyzičku. Aby však byla projížďka co nejpříjemnější, je potřeba se na ni důkladně připravit.

 

Dejte kolo „do pucu“

Ze všeho nejdříve je třeba dát jízdní kolo tzv. do pucu. To znamená očistit ho, aby vypadalo k světu a fungovalo tak, jak má, zkontrolovat řetěz, brzdy, pneumatiky, světla. Mnohé z věcí zvládnete obstarat sami. Pokud však nepatříte mezi technicky zdatné jedince nebo prostě chcete mít jistotu, že všechno bude stoprocentně „šlapat“, pak se obraťte na profesionály, kteří si s tím hravě poradí. Svěřte kolo do odborného cykloservisu a máte po starostech.

 

Zkontrolujte výbavu

Jakmile máte kolo připravené, můžete svou pozornost začít věnovat správné výbavě. V první řadě si nezapomeňte nachystat cyklistickou helmu, která je alfou a omegou bezpečné jízdy. Přestože zákon neukládá její nošení pro osoby starší osmnácti let, v rámci bezpečnosti je do dnešního provozu naprostou nezbytností. Výbavu doplňte také o cyklistické brýle, které nejen vylepší vaši image, ale hlavně ochrání váš zrak před nebezpečným UV zářením, nepříjemným protivětrem či létajícím hmyzem. Zajistí tak mnohem komfortnější a příjemnější jízdu.

 

Nepodceňte oblečení

Nepodceňte rovněž vhodné oblečení na kolo. Především dámy chtějí dělat hlavně parádu, a tak často upřednostňují vzhled před praktičností a pohodlím. Dnes už ale mohou skloubit dohromady obojí. Výrobci se totiž předhánějí v tom, aby cyklistické oblečení bylo nejen funkční, ale zároveň i stylové a trendy, a to jak střihem, tak barvami. Rozhodně je tedy z čeho vybírat.  Na začátku jara dovede být počasí pořádně nevyzpytatelné, sluneční paprsky zdaleka nejsou tak hřejivé a ve větru se dá pocítit ještě záchvěv zimy. Kryjte si proto hlavně záda a kolena, tedy části, které jsou na prochladnutí nejnáchylnější. Ať první jarní vyjížďka není na delší dobu také tou poslední.