Rozdíl mezi úrokem a RPSN. Proč je RPSN důležitější?

Když začnete přemýšlet nad půjčkou, mělo by vás zajímat nejen to, kolik měsíčně zaplatíte, ale také kolik celkem přeplatíte a jak je tedy půjčka výhodná. To určují úroky a RPSN. Jak se od sebe liší?

Úroková sazba i RPSN, tedy roční procentuální sazba nákladů, jsou informace, které musí být u půjčky uvedeny a zájemce o úvěr je musí znát předem. Právě podle nich je pak možné porovnávat různé půjčky mezi sebou a zjistit si, která je nejvýhodnější. Vybrat si můžete mezi půjčkou od banky a nebankovní půjčkou. Banka může mít výhodnější podmínky, ale vyžaduje zdlouhavé dokládání různých výpisů a potvrzení. Poskytovatel nebankovních půjček naopak nabízí rychlé vyřízení, jeho úrok však může být vyšší.

Jak se tedy dají půjčky porovnat? RPSN se počítá podle složitého vzorce a ve výsledném čísle zahrnuje veškeré náklady spojené s půjčkou, jako jsou úroková sazba, poplatky za vedení úvěru, pojištění, převod prostředků a další platby. Oproti tomu úroková sazba vyjadřuje jen to, kolik poskytovatel na dané půjčce vydělá, tedy o kolik mu vrátíte navíc. Tuto sazbu si určuje každý poskytovatel sám a jediné, co ji omezuje, jsou zákony o lichvě. Nezahrnuje ale další poplatky, pojištění nebo poplatek za zřízení a vedení úvěru. Může se tak snadno stát, že úroková sazba je velmi nízká, ale při sečtení všech ostatních poplatků bude částka, kterou zaplatíte, velmi vysoká. Proto je důležitější u půjček sledovat RPSN, které lze porovnávat, neboť obsahuje v sobě naprosto vše, co je s půjčkou spojené.

Na jednoduchém příkladu je vidět, jak mohou být některé nabídky půjček zavádějící. Chcete si půjčit 10 000 Kč, půjčka u jedné společnosti má úrokovou sazbu 6 % a u druhé 9 %. Samozřejmě výhodněji vypadá ta s nižším úrokem. Ovšem u první společnosti zaplatíte každý měsíc poplatek 500 Kč za vedení úvěru, za jeho zřízení zaplatíte 2000 Kč, zatímco u druhé je zřízení i vedení zdarma. RPSN u druhé společnosti tak bude mnohem nižší, protože celkové náklady na půjčku budou nižší. Výhodnější tak je vzít si úvěr od druhé společnosti bez ohledu na to, že má vyšší úrok. RPSN vždy ukáže skutečné náklady na celou půjčku a je potřeba se při srovnání řídit tímto údajem.