Typy dlaždic a kachlí na podlahy a na stěny

Keramické a porcelánové podlahové dlaždice·

Použití: hlavní materiál a stálice na povrchy v kuchyních a koupelnách; keramické dlaždice se dělí na keramické a porcelánové, kdy rozdíl mezi nimi závisí na míře absorpce vody: dlaždice, které absorbují vodu pomaleji, bývají označovány jako porcelán, a jsou vhodné do prostorů s velkou vlhkostí, jako je koupelna; do kuchyně (kde je vlhkost také přítomná, ale ne v takovém množství) je možné použít dlaždice s hodnocením jako porcelán i jiné. Velikosti: od 15×15 cm do 40×40 cm; nejrozšířenějším keramickým dlaždicím 30×30 cm silně konkurují co do obliby větší dlaždice 40×40 cm; větší dlaždice se přitom instalují také v kuchyních, kde to prostor dovoluje. Věnujte pozornost koeficientu frikce (COF), ten určuje míru protiskluzovosti; vyšší čísla mají lepší odolnost proti uklouznutí, přičemž u podlahové krytiny se doporučuje COF 0,50 (nasucho); pamatujte však na to, že čím více je materiál protiskluzový, tím obtížněji se čistí mokrým mopem. Pokud potřebujete  radu, můžete využít web https://www.forumpodlah.cz/.

 

Glazované kachle na stěny

Použití: jak jméno napovídá, používají se jen na stěny, a když mají hodnocení pro stěny, nelze je použít na podlahy; podlahové dlaždice je však možné použít i na stěnách. Velikosti: k nejoblíbenějším velikostem nástěnných kachlí patří typ „metro“ (dlaždice s poměrem šířky a výšky asi 2:1) a dlaždice 10×10 cm.  Věnujte pozornos hodnocení PEI, které Vám řekne, jestli se dlaždice/kachle hodí pro použití na stěnách; hodnocení (stupeň) I. a II. platí pro lehké kachle vhodné na stěny (lehčí jsou na vertikální povrchy lepší); kachle s hodnocením PEI I. a II. však není možné použít na podlahy, protože nejsou dostatečně trvanlivé pro chození.

 

Mozaikové kachle

Použití: kolem umyvadel, dřezů a na stěny; mozaikové kachle je sice také možné použít na podlahy, ale příliš se to nedoporučuje kvůli mnoha spárám, které znesnadňují úklid, a také podlaha s mozaikou působí příliš „rušně“. Velikosti: mozaikové kachle se neodchylují od dvou velikostí: 2,5×2,5 cm a 5×5 cm; kusy menší než 2,5×2,5 cm nejsou proveditelné, a vše větší než 5×5 cm by nemělo být nazýváno mozaika; mozaikové kachle mohou být čtvercové i hexagonální. Věnujte pozornost: skleněná mozaika skvěle zachytává a šíří světlo v místnosti.

 

Dlaždice z přírodního kamene

Použití: žulové, mramorové, břidlicové a travertinové dlaždice se hodí na stěny i jako podlahová podlahová krytina v interiérech, kde vlhkost nepředstavuje problém. Velikosti: od 15×15 cm výše; s většími dlaždicemi z přírodního kamene vypadá interiér příliš formálně a úředně.

Věnujte pozornost: podle definice mají dlaždice z přírodního kamene zarovnané okraje (tj. okraje jsou uříznuté); oproti tomu keramické dlaždice mohou být zarovnané i nezarovnané.

Venkovní kamenné dlaždice

Použití: neglazované dlaždice se používají jako podlahová krytina provnitřní i venkovní použití; kamenné dlaždice s COF 0,8 a více skýtají vynikající protiskluzovost. Velikosti: obvykle od 7,6×7,6 cm do 30×30 cm. Věnujte pozornost: dlaždice tohoto typu často bývají cihlové červené, ale existují také v tělových odstínech a v šedé; kvůli obtížnosti čištění doporučujeme tmavší barvy, a pokud se už rozhodnete pro světlejší, pozdější úklid Vám usnadní ošetření podlahy nátěrem.

 

Dlažební kameny

Použití: dlaždice ze slisované hlíny či z betonu vhodné na venkovní chodníčky, podlahy, okolí bazénů, obložení/dno bazénů a verandy; nedoporučuje se jejich použití v obytných interiérech s výjimkou míst s velkým provozem, kde na estetice příliš nezáleží (např. sklep, kotelna, dílna apod.). Velikosti: silné dlaždice (0,95 – 1,27 cm) s rozměry od 10×10 cm do 30×30 cm. Věnujte pozornost: dívejte se po COF 0,60 a vyšším.

Jestliže se chystáte na renovaci staré podlahy, ale nechcete jí z různých důvodů nahradit dlaždicemi, potom navštivte showroomy společnosti  Supellex – svět podlah s.r.o. https://www.supellex.cz. Pracovníci společnosti vám zde poradí nejen se správným výběrem podlahové krytiny, ale i s odbornou pokladkou.