Víte, jak správně cvičit s činkami?

Mezi nejpoužívanější a také nejoblíbenější posilovací pomůcky patří činky. Při cvičení s nimi je však potřeba se vyhnout chybám, abyste předešli zranění a trénink byl efektivní.

Veřejné fitness centrum i domácí posilovna se bez činek neobejdou. Činky jsou cenově dostupné, dobře se s nimi manipuluje, nezaberou moc míst a vymyslíte s nimi mnoho různých cviků se zaměřením na různé svalové partie. Jaké jsou nejčastější chyby?

  • Stejná váha na všechny cviky. Především nováčči používají jednu váhu na všechny cviky, které mají v plánu. To je však chyba, každý sval v našem těle má jinou sílu a tomu musíme také přizpůsobit zátěž. V základní výbavě k domácímu cvičení by tak měly být jednoruční činky alespoň o dvou různých vahách.
  • Špatně zvolená váha. Když budete stále zvedat jen lehkou váhu, nedocílíte téměř žádného efektu, protože svaly nebudou mít šanci začít pořádně pracovat. Máte však téměř jistotu, že se nezraníte. U opaku, zvedání příliš těžkých vah, riskujete natažené nebo natržené svaly, což je velmi bolestivé zranění, které vás na mnoho týdnů vyřadí z pohybu.
  • Neodhadnutí sil. Asi každý někdy v životě přecenil své síly, u cvičení s činkami či jinými posilovacími pomůckami bychom se tomu měli vyvarovat. Tělo si na zátěž musí zvykat postupně, nemůžeme vše chtít hned. Ideální je, když u dvanáctého opakování cviku cítíte únavu, to znamená, že zvolená cesta je správná.

Chyby dělá každý, a všichni známe přísloví o učeném, co spadl z nebe. Přesto bychom se měli snažit dělat cviky dobře a bez chyb, aby bylo cvičení efektivní a riziko zranění jsme minimalizovali. Se správnou technikou provedení cviku nám může pomoci například osobní trenér, který poradí a pomůže, a případně opraví chyby, které děláme. To nám zajistí, že i když budeme příště už cvičit sami, budeme cviky provádět tak, jak se má.