Vybíráme batoh do školy: na co se zaměřit?

Školáci to neradi slyší, ale prázdniny se pomalu blíží ke své polovině. Kromě zážitků a odpočinku bychom tak měli věnovat pozornost i výběru správného batohu do školy, zvlášť, pokud máme doma budoucího prvňáčka.

Nabídka batohů je velmi široká, neměl by nás ale zlákat design nebo příliš levná cena. Na první pohled krásný batoh nemusí být kvalitní a jeho nošení způsobí školákovi spíše bolavá záda, než potěšení ze školní výuky. I děti ve věku šesti až osmi let mají dnes problémy s vadným držením těla, vybírat školní batoh pro prvňáčky i starší žáky bychom ta měli velmi pečlivě. Když totiž připravíte všechny učebnice, sešity, pracovní knihy, penál, láhev s pitím a svačinu, váha batohu nebude malá. A tuto váhu pak nosí školáci na svých zádech. Když není batoh kvalitní, zakládáme jim na bolesti zad v budoucnu. Podle čeho se tedy řídit a na co si dát pozor?

  • Záda batohu musí být pevná, anatomicky tvarovaná a s perfektním odvětráváním. To zaručí, že batoh se bude dobře nosit a náš školák se nebude na zádech potit.
  • Popruhy na ramenou musí být dostatečně široké, polstrované a nastavitelné. Právě ramenní popruhy ovlivňují, jak batoh přilne k zádům a drží ve správné poloze, neodstává a netáhne tak dítě svou vahou vzad. Rozloží váhu batohu do školy i jeho obsahu rovnoměrně a zajistí pohodlné nošení.
  • Bederní popruh není u všech batohů standardní výbavou, je však velmi užitečný. Dokáže snížit zátěž až o polovinu, když je správně nastavený. To je pro dětská záda velkým přínosem.
  • Reflexní prvky zvyšují viditelnost a tedy i bezpečnost, měl by je mít každý školní batoh jako samozřejmost.
  • Pevné dno se postará o to, aby učebnice držely v rovině, nepropadají se a netlačí tak zbytečně na ramena.
  • Materiál vybírejte odolný, který zvládne podzimní přeháňku i dětské zacházení. Prvňáčci si většinou na své věci dávají pozor, přesto někdy v zápalu hry se spolužáky batoh odhodí na zem k lavici, proto je kvalitní materiál důležitý.

Pro své děti chceme vždy to nejlepší a stejně tak bychom měli přemýšlet i při výběru školního batohu nebo tašky.